یکشنبه 07 مرداد 1397

جاهای دیدنی اهواز، از پل‌های کارون تا بازار فلافل

اهواز دومین شهر گرم ایران است و به مردم خون‌گرم و شب‌های زیبایش معروف است. با وجود آسیب‌های جنگ، هنوز هم دیدنی‌های اهواز از جاذبه‌های گردشگری کشورند. این شهر در طول تاریخ ۲ بار از نو ساخته شده؛

جاهای دیدنی اهواز، از پل‌های کارون تا بازار فلافل

 

 

جاهای دیدنی اهواز، از پل‌های کارون تا بازار فلافل

 

اهواز مرکز استان خوزستان و یکی از شهرهای پر جمعیت ایران است. اهواز شهر قشنگی است و جاهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد. با ما همراه باشید و با جاهای دیدنی اهواز آشنا شوید:

 پل‌های اهواز:رود کارون، پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین رود ایران، از میان شهر اهواز می‌گذرد، در این شهر ۸ پل روی رود کارون ساخته‌ شده است. پل‌های اهواز از نظر معماری چنان خاص و منحصر‌به‌فردند که فضای شهر را به مراتب زیباتر کرده‌اند و خودشان به جاذبه‌های گردشگری اهواز تبدیل شده‌اند. در ادامه با دو تا از این پل‌ها بیشتر آشنا می‌شویم:

 


پل سفید اهواز:


 

پل سفید اهواز

 

 

پل سفید، پل معلقی است که در سال ۱۳۱۵ روی رود کارون ساخته شده. در گذشته از این پل برای رفت‌وآمد مردم پیاده، درشکه‌ها و اتومبیل‌ها استفاده می‌شد، اما امروزه این پل فقط محل عبور اتومبیل‌هاست. پل سفید اولین پل‌ معلقی است که در ایران ساخته شده و به نوعی نماد شهر اهواز به حساب می‌آید. روایت است که ساختن این پل را مهندسی آلمانی به همراه همسرش آغاز کرد.


در آن زمان انگلیسی‌هایی که با شرکت نفت همکاری می‌کردند، برای ساخت این پل ابزاری در اختیار این زوج قرار داده بودند تا این مهندسان بتوانند هلال‌های پل را نصب کنند، اما بعد از نصب هلال اول انگلیسی‌ها ابزار کار را پس گرفتند. مهندس آلمانی از غصه نا‌تمام‌ماندن پل می‌میرد و همسرش با همان تجهیزات اولیه‌ای که آن زمان در دسترس داشته ساخت پل را تمام می‌کند.آدرس: اهواز، حد فاصل میدان شهدا و خیابان فلسطین (اداره پست)

 


پل سیاه اهواز:

 

پل سیاه اهوازبین پل‌های اهواز، پل سیاه تنها پلی است که برای عبور قطار ساخته شده. پل سیاه همزمان با احداث راه‌آهن سراسری ایران افتتاح شد. این پل را به خاطر رنگ سیاه بدنه و پایه‌هاش به اسم پل سیاه می‌شناسند. پل سیاه در زمان جنگ جهانی دوم مسیر حمل آذوقه و مهمات متفقین بوده و به پیروزی‌شان کمک شایانی کرده است، به همین خاطر این پل با نام پل پیروزی هم شناخته شد.آدرس: اهواز، محله عامری

 


پل هفتم اهواز:

 

 

پل هفتم اهواز

 

یکی از زیباترین آبشارهای مصنوعی خاورمیانه روی پل هفتم اهواز ساخته شده است. این آبشار از یک‌طرف ۱۵۰ متر و از طرف دیگر ۲۰۰ متر طول دارد و با نورپردازی زیبایی که رویش انجام می‌شود، شب‌ها منظره بی‌نظیری برای شهر می‌سازد


آدرس: اهواز، رودخانه کارون، پل هفتم

 


 عمارت ماپار:عمارت ماپارعمارت ماپار از بناهای تاریخی اهواز است که در دوران پهلوی اول ساخته شده. این خانه تاریخی دو طبقه با نمای آجری، درهای چوبی، زیرزمین‌های سنگی و حیاط‌هایی با حوض آب شما را به گذشته‌ها می‌برد. این خانه تاریخی این روزها به عنوان کارگاه هنرهای سنتی فعالیت می‌کند و به یکی از مراکز فرهنگی و گردشگری شهر تبدیل شده است.

 آدرس: اهواز، خیابان خوانساری جنوبی، بین شهید جهانیان و کافی

 


تالاب بامدژ:

 

 

تالاب بامدژ

 

اگر دوست دارید در سفرتان به اهواز کمی هم در خارج از شهر وقت بگذرانید، می‌توانید ۴۰ کیلومتر از اهواز دور شوید و دیدن به تالاب بامدژ بروید. تالاب بامدژ مساحتی حدود ۴۰۰۰هکتار دارد و زیستگاه زیستگاه گونه‌هایی از پرندگان، خزندگان و پستانداران است. اگر اهل پرنده‌نگری هستید دیدن این تالاب را از دست ندهیدآدرس: اهواز، ۴۰ کیلومتری شمال غربی اهواز

 


بنای تاریخی معین‌التجار:


بنای تاریخی معین‌التجار

 

قدمت بنای تاریخی معین التجار را به دوران ناصرالدین شاه قاجار نسبت می‌دهند. حاج معین بوشهری، یکی از تاجران معروف بوشهر، در کنار رود کارون دفتر کاری برای خودش تأسیس کرد و در کنار این دفتر مجموعه‌ای متشکل از حمام، بازار، باغ و مسجد ساخت. معین‌التجار هویت تاریخی شهر اهواز است، اما متاسفانه در سال ۷۴ بخشی از این مجموعه در اثر آتش‌سوزی از بین رفت.آدرس: اهواز، خیابان آزادگان، خیابان کاوه غربی، کنار رودخانه

 


بازار فلافل اهواز


بازار فلافل اهواز


در محله عرب‌نشین اهواز بازاری وجود دارد که از صدها مغازه فلافل‌فروشی تشکیل شده. همین که وارد این محله بشوید، بوی فلافل و ترشی و شیرینی‌های مختلف وسوسه‌تان می‌کند که با یک ساندویچ یا خوراکی دیگر از خودتان پذیرایی کنید. این بازار یکی از جاهای دیدنی اهواز است که نباید دیدنش را از دست بدهید. در این مغازه‌ها به جز فلافل، سمبوسه، کپه، زولبیا و بامیه و غذاها و شیرینی‌های دیگر هم به فروش می‌رسد.آدرس: اهواز، میدان دانشگاه شهید چمران، راسته فلافل فروش‌های لشکرآباد

 

 

مسجد رنگونی‌ها از دیدنی‌های آبادان را فراموش نکنید


مسجد رنگونی‌ها از دیدنی‌های آبادان را فراموش نکنیداین مسجد به تقاضای مهاجران اهل «رنگون»، پایتخت «میانمار»، که از سنی مذهبان «شبه قاره هند» بودنده‌اند، ساخته شده. بیش‌تر «رنگونی‌ها» در پالایشگاه آبادان کار می‌کردند. مسجد رنگونی در کنار «اروندرود»، در همسایگی عراق بنا شده و معماری‌اش تلفیقی از معماری هند و ایران است، البته سهم سبک معماری هندی بیش‌تر از ایرانی‌ست. ویژگی مهم این مسجد لوله‌های نفت، ریل‌های راه‌آهن و آرماتورهایی هستند که به‌عنوان تیرهای اصلی و فرعی سقف مسجد به‌حساب می‌آیند؛ مردم آبادان از هرچیزی استفاده کرده‌اند تا این مسجد را بسازند.


 

پل طبیعت


پل طبیعتپل طبیعت دو پارک معروف «لاله» و «ساحلی» را به‌هم وصل می‌کند. این پل یکی از دیدنی‌های اهواز است که در سرتاسرش صندلی‌هایی برای نشستن و تماشای رود زیبای کارون دارد.

 

 

از کجا بازدید کنیم؟


از کجا بازدید کنیم

 

جاهای تفریحی اهواز در کنار رودخانه‌ی «کارون» با آن جاذبه‌های طبیعی‌اش بی‌نظیر است. پل‌ها محل گشت ‌وگذار مردم و از دیدنی‌های اهواز است؛ پل‌ها جای خوبی برای گذراندن شب‌‌های پرستاره‌ی شهرند. اهواز به‌خاطر قدمت بسیارش تنوع فرهنگی، مذهبی و قومیتی مختلفی به خود دیده که هر کدام اثری از خود در شهر باقی گذاشته‌ است.

 

 

چه بخورم؟چه بخورمتجربه‌ی مزه‌ی غذاهای متفاوت شهرهای دیگر، یکی از لذت‌بخش‌ترین بخش‌های سفر است. «ماهی زبیدی»، «قلیه ماهی»، «سمبوسه»، «برنج و گوشت» و… از غذاهای محلی اهواز هستند. رستوران «گردان امپراطور» یکی از رستوران‌هایی‌ست که غذاهای محلی را با کیفیت خوب سرویس می‌دهد. رستوران «کاکتوس سبز»، بازار «فلافل لشکرآباد»، پیتزا «آتنا» و رستوران‌های فرنگی مثل رستوران ایتالیایی «اوپس»، از رستوران‌های با کیفیت شهر به‌حساب می‌آیند.

 

 

چه چیزی بخرم؟


چه چیزی بخرمسوغاتی‌های خوراکی اهواز ماهی و خرما هستند. لباس‌های محلی، وسایل تزیینی دریایی، کلوچه‌های خرمایی را هم از بازارهای شهر، مثل بازار «کاوه»‌ بخرید. مرکز خرید «زیتون»، «زهره»، «کارون» و… بازارهای مناسبی برای گشت‌وگذار و خرید مایحتاج و سوغات هستند.

 

 

کجا اقامت کنیم؟

 


کجا اقامت کنیماز میان هتل‌ها و اقامت‌گاه‌های اهواز، هتل «پارس» یکی از بهترین‌هاست. همین‌طور هتل «نادری»، «اکسین»، «ایران» و «نیشکر» از دیگر هتل‌های خوب اهوازند. بسته به شرایط و هزینه‌های‌تان می‌توانید انتخاب راحتی از بین هتل‌های شهر داشته باشید. برای یک مدیریت خوب در هزینه‌ی اقامت‌تان، شاید دانستن این نکته کمک خوبی به‌تان بکند که گران‌ترین هتل اهواز، هتل کیان پارس و ارزان‌ترین هتل، هتل «پرشیا» است. 

استان خوزستان

 

 

 

 

 


دیگر اخبار
جاذبه های گردشگری مراغه|مقبره آقالار|موزه سنگ نگاره‌ های مراغه جاذبه های گردشگری مراغه|مقبره آقالار|موزه سنگ نگاره‌ های مراغه

مقبره آقالار مراغه که در بلوار شهید مقدم خیابان راه آهن خیابان آقالار واقع شده است بعنوان بنای باقیمانده از دوره زندیه بیانگر نوع و سبک معماری آن دوره بسیار حائز اهمیت است

ادامه خبر ...
نارنجستان قوام نارنجستان قوام

نارنجستان قوام به عنوان یک جاذبه گردشگری در شهر شیراز، استان فارس، کشور ایران ، ثبت شده است.

ادامه خبر ...
استان شناسی|استان اردبیل استان شناسی|استان اردبیل

استان اردبیل در حدود ۱۷۸۴۴ کیلومترمربع وسعت دارد که ۹/ه درصد از مساحت ایران را دربرگرفته است، این استان در شمال غربی ایران قرار گرفته است.

ادامه خبر ...
جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی|معرفی شهرستان مرند جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی|معرفی شهرستان مرند

مرند یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان مرند است. این شهرستان با 228٬000 نفر جمعیت در سال 1390 خورشیدی، دومین شهرستان پرجمعیت و بزرگ استان آذربایجان شرقی، پس از شهرستان تبریز محسوب می‌گردد.

ادامه خبر ...
معرفی سمیرم اصفهان|شهرستان سمیرم معرفی سمیرم اصفهان|شهرستان سمیرم

شهرستان سمیرم یکی از شهرستانهای استان اصفهان است. مرکز این شهرستان شهر سمیرم است.

ادامه خبر ...
معرفی جاذبه های گردشگری تبریز|موزه‌ی مشروطه‌ی تبریز معرفی جاذبه های گردشگری تبریز|موزه‌ی مشروطه‌ی تبریز

خانهٔ مشروطه، یکی از خانه‌های تاریخی و موزه‌های شهر تبریز است که در محله راسته‌کوچه واقع در غرب بازار تبریز قرار گرفته‌است.

ادامه خبر ...
جاذبه های طبیعی و گردشگری شهرستان بروجن جاذبه های طبیعی و گردشگری شهرستان بروجن

آشنایی با مکان های دیدنی بروجن بام ایران در پایگاه اینترنتی امور... با ما همراه باشید

ادامه خبر ...
معرفی جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی معرفی جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی

استان آذربایجان شرقی بزرگترین و پرجمعیت ترین استان ناحیه شمال غربی ایران محسوب می شود. آذربایجان شرقی دارای آب و هوای سرد کوهستانی بوده و کل محدوده استان را کوهها و ارتفاعات تشکیل داده اند.

ادامه خبر ...
آداب و رسوم مردم خراسان شمالی در نوروز آداب و رسوم مردم خراسان شمالی در نوروز

مردمان استان خراسان شمالی با فرارسیدن بهار همراه دیگرهموطنان، نوروز را جشن می‌گیرند.

ادامه خبر ...
جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی|معرفی شهرستان تکاب جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی|معرفی شهرستان تکاب

دراین مطلب شما را به دیدن شهر تکاب با تمام آثار زیبای طبیعی و تاریخی می بریم، پس با ما همراه باشید تا مسیر و جا های دیدنی این منطقه را برای شما توضیح دهیم.

ادامه خبر ...
ثبت آگهی منطبق با الگوریتم گوگل

آگهی ویژه,ثبت آگهی

آگهی رایگان

آگهی رایگان/درج آگهی تبلیغاتی

بانک اطلاعات مشاغل و اصناف

جامع ترین بانک اطلاعات کشور

دسته بندی محصولات
دسته بندی آگهي ها
شارژ و تعمیر کارتریج

شارژ وتعمیر کارتریج لیزری

آگهی رایگان

آگهی رایگان

کانال دفاع شخصی حرفه ای

دفاع شخصی

نماد اعتماد الکترونیکی