یکشنبه 07 مرداد 1397

جاهای دیدنی اهواز، از پل‌های کارون تا بازار فلافل

اهواز دومین شهر گرم ایران است و به مردم خون‌گرم و شب‌های زیبایش معروف است. با وجود آسیب‌های جنگ، هنوز هم دیدنی‌های اهواز از جاذبه‌های گردشگری کشورند. این شهر در طول تاریخ ۲ بار از نو ساخته شده؛

جاهای دیدنی اهواز، از پل‌های کارون تا بازار فلافل

 

 

جاهای دیدنی اهواز، از پل‌های کارون تا بازار فلافل

 

اهواز مرکز استان خوزستان و یکی از شهرهای پر جمعیت ایران است. اهواز شهر قشنگی است و جاهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد. با ما همراه باشید و با جاهای دیدنی اهواز آشنا شوید:

 پل‌های اهواز:رود کارون، پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین رود ایران، از میان شهر اهواز می‌گذرد، در این شهر ۸ پل روی رود کارون ساخته‌ شده است. پل‌های اهواز از نظر معماری چنان خاص و منحصر‌به‌فردند که فضای شهر را به مراتب زیباتر کرده‌اند و خودشان به جاذبه‌های گردشگری اهواز تبدیل شده‌اند. در ادامه با دو تا از این پل‌ها بیشتر آشنا می‌شویم:

 


پل سفید اهواز:


 

پل سفید اهواز

 

 

پل سفید، پل معلقی است که در سال ۱۳۱۵ روی رود کارون ساخته شده. در گذشته از این پل برای رفت‌وآمد مردم پیاده، درشکه‌ها و اتومبیل‌ها استفاده می‌شد، اما امروزه این پل فقط محل عبور اتومبیل‌هاست. پل سفید اولین پل‌ معلقی است که در ایران ساخته شده و به نوعی نماد شهر اهواز به حساب می‌آید. روایت است که ساختن این پل را مهندسی آلمانی به همراه همسرش آغاز کرد.


در آن زمان انگلیسی‌هایی که با شرکت نفت همکاری می‌کردند، برای ساخت این پل ابزاری در اختیار این زوج قرار داده بودند تا این مهندسان بتوانند هلال‌های پل را نصب کنند، اما بعد از نصب هلال اول انگلیسی‌ها ابزار کار را پس گرفتند. مهندس آلمانی از غصه نا‌تمام‌ماندن پل می‌میرد و همسرش با همان تجهیزات اولیه‌ای که آن زمان در دسترس داشته ساخت پل را تمام می‌کند.آدرس: اهواز، حد فاصل میدان شهدا و خیابان فلسطین (اداره پست)

 


پل سیاه اهواز:

 

پل سیاه اهوازبین پل‌های اهواز، پل سیاه تنها پلی است که برای عبور قطار ساخته شده. پل سیاه همزمان با احداث راه‌آهن سراسری ایران افتتاح شد. این پل را به خاطر رنگ سیاه بدنه و پایه‌هاش به اسم پل سیاه می‌شناسند. پل سیاه در زمان جنگ جهانی دوم مسیر حمل آذوقه و مهمات متفقین بوده و به پیروزی‌شان کمک شایانی کرده است، به همین خاطر این پل با نام پل پیروزی هم شناخته شد.آدرس: اهواز، محله عامری

 


پل هفتم اهواز:

 

 

پل هفتم اهواز

 

یکی از زیباترین آبشارهای مصنوعی خاورمیانه روی پل هفتم اهواز ساخته شده است. این آبشار از یک‌طرف ۱۵۰ متر و از طرف دیگر ۲۰۰ متر طول دارد و با نورپردازی زیبایی که رویش انجام می‌شود، شب‌ها منظره بی‌نظیری برای شهر می‌سازد


آدرس: اهواز، رودخانه کارون، پل هفتم

 


 عمارت ماپار:عمارت ماپارعمارت ماپار از بناهای تاریخی اهواز است که در دوران پهلوی اول ساخته شده. این خانه تاریخی دو طبقه با نمای آجری، درهای چوبی، زیرزمین‌های سنگی و حیاط‌هایی با حوض آب شما را به گذشته‌ها می‌برد. این خانه تاریخی این روزها به عنوان کارگاه هنرهای سنتی فعالیت می‌کند و به یکی از مراکز فرهنگی و گردشگری شهر تبدیل شده است.

 آدرس: اهواز، خیابان خوانساری جنوبی، بین شهید جهانیان و کافی

 


تالاب بامدژ:

 

 

تالاب بامدژ

 

اگر دوست دارید در سفرتان به اهواز کمی هم در خارج از شهر وقت بگذرانید، می‌توانید ۴۰ کیلومتر از اهواز دور شوید و دیدن به تالاب بامدژ بروید. تالاب بامدژ مساحتی حدود ۴۰۰۰هکتار دارد و زیستگاه زیستگاه گونه‌هایی از پرندگان، خزندگان و پستانداران است. اگر اهل پرنده‌نگری هستید دیدن این تالاب را از دست ندهیدآدرس: اهواز، ۴۰ کیلومتری شمال غربی اهواز

 


بنای تاریخی معین‌التجار:


بنای تاریخی معین‌التجار

 

قدمت بنای تاریخی معین التجار را به دوران ناصرالدین شاه قاجار نسبت می‌دهند. حاج معین بوشهری، یکی از تاجران معروف بوشهر، در کنار رود کارون دفتر کاری برای خودش تأسیس کرد و در کنار این دفتر مجموعه‌ای متشکل از حمام، بازار، باغ و مسجد ساخت. معین‌التجار هویت تاریخی شهر اهواز است، اما متاسفانه در سال ۷۴ بخشی از این مجموعه در اثر آتش‌سوزی از بین رفت.آدرس: اهواز، خیابان آزادگان، خیابان کاوه غربی، کنار رودخانه

 


بازار فلافل اهواز


بازار فلافل اهواز


در محله عرب‌نشین اهواز بازاری وجود دارد که از صدها مغازه فلافل‌فروشی تشکیل شده. همین که وارد این محله بشوید، بوی فلافل و ترشی و شیرینی‌های مختلف وسوسه‌تان می‌کند که با یک ساندویچ یا خوراکی دیگر از خودتان پذیرایی کنید. این بازار یکی از جاهای دیدنی اهواز است که نباید دیدنش را از دست بدهید. در این مغازه‌ها به جز فلافل، سمبوسه، کپه، زولبیا و بامیه و غذاها و شیرینی‌های دیگر هم به فروش می‌رسد.آدرس: اهواز، میدان دانشگاه شهید چمران، راسته فلافل فروش‌های لشکرآباد

 

 

مسجد رنگونی‌ها از دیدنی‌های آبادان را فراموش نکنید


مسجد رنگونی‌ها از دیدنی‌های آبادان را فراموش نکنیداین مسجد به تقاضای مهاجران اهل «رنگون»، پایتخت «میانمار»، که از سنی مذهبان «شبه قاره هند» بودنده‌اند، ساخته شده. بیش‌تر «رنگونی‌ها» در پالایشگاه آبادان کار می‌کردند. مسجد رنگونی در کنار «اروندرود»، در همسایگی عراق بنا شده و معماری‌اش تلفیقی از معماری هند و ایران است، البته سهم سبک معماری هندی بیش‌تر از ایرانی‌ست. ویژگی مهم این مسجد لوله‌های نفت، ریل‌های راه‌آهن و آرماتورهایی هستند که به‌عنوان تیرهای اصلی و فرعی سقف مسجد به‌حساب می‌آیند؛ مردم آبادان از هرچیزی استفاده کرده‌اند تا این مسجد را بسازند.


 

پل طبیعت


پل طبیعتپل طبیعت دو پارک معروف «لاله» و «ساحلی» را به‌هم وصل می‌کند. این پل یکی از دیدنی‌های اهواز است که در سرتاسرش صندلی‌هایی برای نشستن و تماشای رود زیبای کارون دارد.

 

 

از کجا بازدید کنیم؟


از کجا بازدید کنیم

 

جاهای تفریحی اهواز در کنار رودخانه‌ی «کارون» با آن جاذبه‌های طبیعی‌اش بی‌نظیر است. پل‌ها محل گشت ‌وگذار مردم و از دیدنی‌های اهواز است؛ پل‌ها جای خوبی برای گذراندن شب‌‌های پرستاره‌ی شهرند. اهواز به‌خاطر قدمت بسیارش تنوع فرهنگی، مذهبی و قومیتی مختلفی به خود دیده که هر کدام اثری از خود در شهر باقی گذاشته‌ است.

 

 

چه بخورم؟چه بخورمتجربه‌ی مزه‌ی غذاهای متفاوت شهرهای دیگر، یکی از لذت‌بخش‌ترین بخش‌های سفر است. «ماهی زبیدی»، «قلیه ماهی»، «سمبوسه»، «برنج و گوشت» و… از غذاهای محلی اهواز هستند. رستوران «گردان امپراطور» یکی از رستوران‌هایی‌ست که غذاهای محلی را با کیفیت خوب سرویس می‌دهد. رستوران «کاکتوس سبز»، بازار «فلافل لشکرآباد»، پیتزا «آتنا» و رستوران‌های فرنگی مثل رستوران ایتالیایی «اوپس»، از رستوران‌های با کیفیت شهر به‌حساب می‌آیند.

 

 

چه چیزی بخرم؟


چه چیزی بخرمسوغاتی‌های خوراکی اهواز ماهی و خرما هستند. لباس‌های محلی، وسایل تزیینی دریایی، کلوچه‌های خرمایی را هم از بازارهای شهر، مثل بازار «کاوه»‌ بخرید. مرکز خرید «زیتون»، «زهره»، «کارون» و… بازارهای مناسبی برای گشت‌وگذار و خرید مایحتاج و سوغات هستند.

 

 

کجا اقامت کنیم؟

 


کجا اقامت کنیماز میان هتل‌ها و اقامت‌گاه‌های اهواز، هتل «پارس» یکی از بهترین‌هاست. همین‌طور هتل «نادری»، «اکسین»، «ایران» و «نیشکر» از دیگر هتل‌های خوب اهوازند. بسته به شرایط و هزینه‌های‌تان می‌توانید انتخاب راحتی از بین هتل‌های شهر داشته باشید. برای یک مدیریت خوب در هزینه‌ی اقامت‌تان، شاید دانستن این نکته کمک خوبی به‌تان بکند که گران‌ترین هتل اهواز، هتل کیان پارس و ارزان‌ترین هتل، هتل «پرشیا» است. 

استان خوزستان

 

 

 

 

 


دیگر اخبار
جاذبه های گردشگری ارومیه|پارک اللرباغی ارومیه جاذبه های گردشگری ارومیه|پارک اللرباغی ارومیه

با وسعتی بالغ بر ۴۱ هکتار که در سمت خیابان والفجرو کنار رودخانه شهر چای اورمیه احداث شده است . پارک ساحلی که یک دریاچه مصنوعی به مساحت ۵/۲  هکتار با گنجایش ۱۴ هزار متر مکعب آب را داراست با چندین قایق به شهروندان و گردشگران ارائه خدمت می نماید.

ادامه خبر ...
معرفی استان ایلام معرفی استان ایلام

این استان با 19086 کیلومتر مربع ، حدود 1.4 درصد مساحت کل کشور را تشکیل میدهد.استان ایلام در غرب دامنه سلسله جبال زاگرس قرار گرفته است. استان ایلام از جنوب با خوزستان ، از شرق با لرستان ، از شمال با کرمانشاه و از سمت غرب با کشور عراق همجوار است.

ادامه خبر ...
آداب و رسوم مردم قم در نوروز آداب و رسوم مردم قم در نوروز

نگاهی به تاریخچه آیین های نوروزی در میان مردم قم نشان می دهد که چگونه قمی ها در دهه های گذشته، در کنار حفظ و تقویت ابعاد فرهنگی و دینی این شهر، توجه ویژه ای به آیین های نوروز داشته اند و از آن به گرمی هر چه تمام تر استقبال می کرده اند.

ادامه خبر ...
قدیمی‏ترین شهر استان خوزستان|معرفی شهرستان بهبهان قدیمی‏ترین شهر استان خوزستان|معرفی شهرستان بهبهان

بهبهان یکی از قدیمی‏ترین شهرهای استان خوزستان است که قدمت آن به هزاره دوم پیش از میلاد بر می‏گردد. شهرستان بهبهان با وسعتی معادل 3195 کیلومتر مربع در جنوب غربی استان خوزستان قرار دارد.

ادامه خبر ...
جاذبه های گردشگری مراغه|غارهای اطراف رصدخانه مراغه جاذبه های گردشگری مراغه|غارهای اطراف رصدخانه مراغه

نزدیک دهکده طالبخان مراغه در صخره های بالای کوه، مدخل غاری با طرح جناغی حجاری شده است غار در بطن کوهی از جنس ماسه سنگ های رسوبی و آهکی ایجاد شده و در اصل حفره ها و شکاف های عمیق و طبیعی است که برفراز آن یعنی خط الرأس کوه، آثار رصدخانه مشهور خواجه نصیرالدین طوسی باقی مانده است. ادامه خبر ...

اماکن مذهبی ثبت جهانی شده در ایران اماکن مذهبی ثبت جهانی شده در ایران

اماکن مذهبی ایران از جمله چند کلیسا و مسجد تاریخی با معماری ویژه‌ خود توانسته‌اند در فهرست جهانی یونسکو به ثبت برسند.

ادامه خبر ...
معرفی جاذبه های گردشگری بیله سوار معرفی جاذبه های گردشگری بیله سوار

معرفی جاذبه های گردشگری بیله سوار در پایگاه اینترنتی امور... با ما همراه باشید

ادامه خبر ...
شهرستان های بوشهر|معرفی بندر گناوه شهرستان های بوشهر|معرفی بندر گناوه

شهر گناوه یا بندر گناوه ، مرکز شهرستان گناوه واقع در استان بوشهر و جنوب کشور ایران میباشد. مذهب مردم این شهر ، تشیع میباشد و تعداد معدودی از ساکنان آن ، اهل تسنن میباشند.

ادامه خبر ...
جاذبه های گردشگری خوانسار|اصفهان گردی جاذبه های گردشگری خوانسار|اصفهان گردی

معرفی جاذبه های گردشگری خوانساربهشت جاذبه های طبیعی اصفهان،از آتشکده باستانی تا دشت لاله‌های در پایگاه اینترنتی امور

ادامه خبر ...
آرامگاه بابا طاهر آرامگاه بابا طاهر

اگر برای سفر ، شهر زیبای همدان را انتخاب کرده اید امور به شما پیشنهاد میکند از مکان بسیار زیبای " آرامگاه بابا طاهر" دیدن فرمایید، با ما همراه باشید 

ادامه خبر ...
ثبت آگهی منطبق با الگوریتم گوگل

آگهی ویژه,ثبت آگهی

دفاع شخصی کاربردی

دفاع شخصی کاربردی

آگهی رایگان

آگهی رایگان/درج آگهی تبلیغاتی

بانک اطلاعات مشاغل و اصناف

جامع ترین بانک اطلاعات کشور

خانه سالمندان یارین

خانه سالمندان / خانه سالمندان در پاسداران / مرکز سالمندان یارین

دسته بندی محصولات
دسته بندی آگهي ها
شارژ و تعمیر کارتریج

شارژ وتعمیر کارتریج لیزری

آگهی رایگان

آگهی رایگان

کانال دفاع شخصی حرفه ای

دفاع شخصی

نماد اعتماد الکترونیکی