یکشنبه 07 مرداد 1397

جاهای دیدنی اهواز، از پل‌های کارون تا بازار فلافل

اهواز دومین شهر گرم ایران است و به مردم خون‌گرم و شب‌های زیبایش معروف است. با وجود آسیب‌های جنگ، هنوز هم دیدنی‌های اهواز از جاذبه‌های گردشگری کشورند. این شهر در طول تاریخ ۲ بار از نو ساخته شده؛

جاهای دیدنی اهواز، از پل‌های کارون تا بازار فلافل

 

 

جاهای دیدنی اهواز، از پل‌های کارون تا بازار فلافل

 

اهواز مرکز استان خوزستان و یکی از شهرهای پر جمعیت ایران است. اهواز شهر قشنگی است و جاهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد. با ما همراه باشید و با جاهای دیدنی اهواز آشنا شوید:

 پل‌های اهواز:رود کارون، پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین رود ایران، از میان شهر اهواز می‌گذرد، در این شهر ۸ پل روی رود کارون ساخته‌ شده است. پل‌های اهواز از نظر معماری چنان خاص و منحصر‌به‌فردند که فضای شهر را به مراتب زیباتر کرده‌اند و خودشان به جاذبه‌های گردشگری اهواز تبدیل شده‌اند. در ادامه با دو تا از این پل‌ها بیشتر آشنا می‌شویم:

 


پل سفید اهواز:


 

پل سفید اهواز

 

 

پل سفید، پل معلقی است که در سال ۱۳۱۵ روی رود کارون ساخته شده. در گذشته از این پل برای رفت‌وآمد مردم پیاده، درشکه‌ها و اتومبیل‌ها استفاده می‌شد، اما امروزه این پل فقط محل عبور اتومبیل‌هاست. پل سفید اولین پل‌ معلقی است که در ایران ساخته شده و به نوعی نماد شهر اهواز به حساب می‌آید. روایت است که ساختن این پل را مهندسی آلمانی به همراه همسرش آغاز کرد.


در آن زمان انگلیسی‌هایی که با شرکت نفت همکاری می‌کردند، برای ساخت این پل ابزاری در اختیار این زوج قرار داده بودند تا این مهندسان بتوانند هلال‌های پل را نصب کنند، اما بعد از نصب هلال اول انگلیسی‌ها ابزار کار را پس گرفتند. مهندس آلمانی از غصه نا‌تمام‌ماندن پل می‌میرد و همسرش با همان تجهیزات اولیه‌ای که آن زمان در دسترس داشته ساخت پل را تمام می‌کند.آدرس: اهواز، حد فاصل میدان شهدا و خیابان فلسطین (اداره پست)

 


پل سیاه اهواز:

 

پل سیاه اهوازبین پل‌های اهواز، پل سیاه تنها پلی است که برای عبور قطار ساخته شده. پل سیاه همزمان با احداث راه‌آهن سراسری ایران افتتاح شد. این پل را به خاطر رنگ سیاه بدنه و پایه‌هاش به اسم پل سیاه می‌شناسند. پل سیاه در زمان جنگ جهانی دوم مسیر حمل آذوقه و مهمات متفقین بوده و به پیروزی‌شان کمک شایانی کرده است، به همین خاطر این پل با نام پل پیروزی هم شناخته شد.آدرس: اهواز، محله عامری

 


پل هفتم اهواز:

 

 

پل هفتم اهواز

 

یکی از زیباترین آبشارهای مصنوعی خاورمیانه روی پل هفتم اهواز ساخته شده است. این آبشار از یک‌طرف ۱۵۰ متر و از طرف دیگر ۲۰۰ متر طول دارد و با نورپردازی زیبایی که رویش انجام می‌شود، شب‌ها منظره بی‌نظیری برای شهر می‌سازد


آدرس: اهواز، رودخانه کارون، پل هفتم

 


 عمارت ماپار:عمارت ماپارعمارت ماپار از بناهای تاریخی اهواز است که در دوران پهلوی اول ساخته شده. این خانه تاریخی دو طبقه با نمای آجری، درهای چوبی، زیرزمین‌های سنگی و حیاط‌هایی با حوض آب شما را به گذشته‌ها می‌برد. این خانه تاریخی این روزها به عنوان کارگاه هنرهای سنتی فعالیت می‌کند و به یکی از مراکز فرهنگی و گردشگری شهر تبدیل شده است.

 آدرس: اهواز، خیابان خوانساری جنوبی، بین شهید جهانیان و کافی

 


تالاب بامدژ:

 

 

تالاب بامدژ

 

اگر دوست دارید در سفرتان به اهواز کمی هم در خارج از شهر وقت بگذرانید، می‌توانید ۴۰ کیلومتر از اهواز دور شوید و دیدن به تالاب بامدژ بروید. تالاب بامدژ مساحتی حدود ۴۰۰۰هکتار دارد و زیستگاه زیستگاه گونه‌هایی از پرندگان، خزندگان و پستانداران است. اگر اهل پرنده‌نگری هستید دیدن این تالاب را از دست ندهیدآدرس: اهواز، ۴۰ کیلومتری شمال غربی اهواز

 


بنای تاریخی معین‌التجار:


بنای تاریخی معین‌التجار

 

قدمت بنای تاریخی معین التجار را به دوران ناصرالدین شاه قاجار نسبت می‌دهند. حاج معین بوشهری، یکی از تاجران معروف بوشهر، در کنار رود کارون دفتر کاری برای خودش تأسیس کرد و در کنار این دفتر مجموعه‌ای متشکل از حمام، بازار، باغ و مسجد ساخت. معین‌التجار هویت تاریخی شهر اهواز است، اما متاسفانه در سال ۷۴ بخشی از این مجموعه در اثر آتش‌سوزی از بین رفت.آدرس: اهواز، خیابان آزادگان، خیابان کاوه غربی، کنار رودخانه

 


بازار فلافل اهواز


بازار فلافل اهواز


در محله عرب‌نشین اهواز بازاری وجود دارد که از صدها مغازه فلافل‌فروشی تشکیل شده. همین که وارد این محله بشوید، بوی فلافل و ترشی و شیرینی‌های مختلف وسوسه‌تان می‌کند که با یک ساندویچ یا خوراکی دیگر از خودتان پذیرایی کنید. این بازار یکی از جاهای دیدنی اهواز است که نباید دیدنش را از دست بدهید. در این مغازه‌ها به جز فلافل، سمبوسه، کپه، زولبیا و بامیه و غذاها و شیرینی‌های دیگر هم به فروش می‌رسد.آدرس: اهواز، میدان دانشگاه شهید چمران، راسته فلافل فروش‌های لشکرآباد

 

 

مسجد رنگونی‌ها از دیدنی‌های آبادان را فراموش نکنید


مسجد رنگونی‌ها از دیدنی‌های آبادان را فراموش نکنیداین مسجد به تقاضای مهاجران اهل «رنگون»، پایتخت «میانمار»، که از سنی مذهبان «شبه قاره هند» بودنده‌اند، ساخته شده. بیش‌تر «رنگونی‌ها» در پالایشگاه آبادان کار می‌کردند. مسجد رنگونی در کنار «اروندرود»، در همسایگی عراق بنا شده و معماری‌اش تلفیقی از معماری هند و ایران است، البته سهم سبک معماری هندی بیش‌تر از ایرانی‌ست. ویژگی مهم این مسجد لوله‌های نفت، ریل‌های راه‌آهن و آرماتورهایی هستند که به‌عنوان تیرهای اصلی و فرعی سقف مسجد به‌حساب می‌آیند؛ مردم آبادان از هرچیزی استفاده کرده‌اند تا این مسجد را بسازند.


 

پل طبیعت


پل طبیعتپل طبیعت دو پارک معروف «لاله» و «ساحلی» را به‌هم وصل می‌کند. این پل یکی از دیدنی‌های اهواز است که در سرتاسرش صندلی‌هایی برای نشستن و تماشای رود زیبای کارون دارد.

 

 

از کجا بازدید کنیم؟


از کجا بازدید کنیم

 

جاهای تفریحی اهواز در کنار رودخانه‌ی «کارون» با آن جاذبه‌های طبیعی‌اش بی‌نظیر است. پل‌ها محل گشت ‌وگذار مردم و از دیدنی‌های اهواز است؛ پل‌ها جای خوبی برای گذراندن شب‌‌های پرستاره‌ی شهرند. اهواز به‌خاطر قدمت بسیارش تنوع فرهنگی، مذهبی و قومیتی مختلفی به خود دیده که هر کدام اثری از خود در شهر باقی گذاشته‌ است.

 

 

چه بخورم؟چه بخورمتجربه‌ی مزه‌ی غذاهای متفاوت شهرهای دیگر، یکی از لذت‌بخش‌ترین بخش‌های سفر است. «ماهی زبیدی»، «قلیه ماهی»، «سمبوسه»، «برنج و گوشت» و… از غذاهای محلی اهواز هستند. رستوران «گردان امپراطور» یکی از رستوران‌هایی‌ست که غذاهای محلی را با کیفیت خوب سرویس می‌دهد. رستوران «کاکتوس سبز»، بازار «فلافل لشکرآباد»، پیتزا «آتنا» و رستوران‌های فرنگی مثل رستوران ایتالیایی «اوپس»، از رستوران‌های با کیفیت شهر به‌حساب می‌آیند.

 

 

چه چیزی بخرم؟


چه چیزی بخرمسوغاتی‌های خوراکی اهواز ماهی و خرما هستند. لباس‌های محلی، وسایل تزیینی دریایی، کلوچه‌های خرمایی را هم از بازارهای شهر، مثل بازار «کاوه»‌ بخرید. مرکز خرید «زیتون»، «زهره»، «کارون» و… بازارهای مناسبی برای گشت‌وگذار و خرید مایحتاج و سوغات هستند.

 

 

کجا اقامت کنیم؟

 


کجا اقامت کنیماز میان هتل‌ها و اقامت‌گاه‌های اهواز، هتل «پارس» یکی از بهترین‌هاست. همین‌طور هتل «نادری»، «اکسین»، «ایران» و «نیشکر» از دیگر هتل‌های خوب اهوازند. بسته به شرایط و هزینه‌های‌تان می‌توانید انتخاب راحتی از بین هتل‌های شهر داشته باشید. برای یک مدیریت خوب در هزینه‌ی اقامت‌تان، شاید دانستن این نکته کمک خوبی به‌تان بکند که گران‌ترین هتل اهواز، هتل کیان پارس و ارزان‌ترین هتل، هتل «پرشیا» است. 

استان خوزستان

 

 

 

 

 


دیگر اخبار
اقلیم استان سمنان اقلیم استان سمنان

استان سمنان در دامنه‌های جنوبی سلسله جبال البرز قرار گرفته است. ارتفاع آن از شمال به جنوب کاهش می‌یابد و به دشت کویر ختم می‌شود. 

ادامه خبر ...
معرفی شهر لردگان| بهشت گمشده‌ای در چهارمحال و بختياری معرفی شهر لردگان| بهشت گمشده‌ای در چهارمحال و بختياری

لُردِگان یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری ایران است. این شهر مرکز شهرستان لردگان بوده و در بخش مرکزی این شهرستان واقع شده‌است. اقلیم لردگان نیمه مرطوب گرم با زمستانهای نیمه سرد است.

ادامه خبر ...
معرفی جاذبه های گردشگری تبریز|ائل گلی معرفی جاذبه های گردشگری تبریز|ائل گلی

ایل گلی یا شاه‌گلی یکی از مهم‌ترین گردشگاه‌های شهر تبریز است که در جنوب شرق آن و در ۷ کیلومتری مرکزشهر واقع شده‌است.

ادامه خبر ...
جاذبه های نجف آباد|اثار تاریخی نجف اباد جاذبه های نجف آباد|اثار تاریخی نجف اباد

معرفی جاذبه های نجف آباد و اثار تاریخی نجف اباد در پایگاه اینترنتی امور...با ما همراه باشید

ادامه خبر ...
جاذبه های گردشگری مراغه|گنبد غفاریه مراغه جاذبه های گردشگری مراغه|گنبد غفاریه مراغه

گنبد غفاریه در شمال غربی شهر مراغه و در کنار رودخانه صوفی ‌چای قرار گرفته‌ است این گنبد نیز یکی دیگر از مزارهای پنجگانه مراغه می باشد

ادامه خبر ...
شهر میاندوآب|تاریخچه شهرستان میاندوآب شهر میاندوآب|تاریخچه شهرستان میاندوآب

 میاندوآب شهری با نزدیک به 300 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی و چهارراه ارتباطی شمال غرب با مرکز کشور است.

ادامه خبر ...
مسجد عتیق شیراز مسجد عتیق شیراز

مسجد عتیق شیراز به عنوان یک مسجد در شهر شیراز، استان فارس، کشور ایران ، ثبت شده است.

ادامه خبر ...
مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری جلفا|دریاچه سد ارس مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری جلفا|دریاچه سد ارس

دریاچه سد ارس در چهل کیلومتری شهر جلفا بر روی رودخانه ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان واقع شده است که ساخت و بهره‌برداری از این سد به صورت مشترک توسط ایران و جمهوری آذربایجان انجام شده است.

ادامه خبر ...
جاذبه های گردشگری آبادان جاذبه های گردشگری آبادان

بهترین فصل ها برای سفر به استان خوزستان، پاییز و زمستان است. در سفر به خوزستان با اقوام مختلفی از جمله اعراب، عمله ها، بختیاری ها، بالاگریوه ها و کولی ها آشنا می شوید

ادامه خبر ...
آداب و رسوم مردم کرمانشاه در نوروز آداب و رسوم مردم کرمانشاه در نوروز

کرمانشاهان که گهواره تمدن ایران زمین به شمار می رود، هر سال جشن نوروز با آداب و رسوم خاص خود برپا می‌شود که از آن جمله می‌توان به خانه تکانی، آتش افروزی، چیدن سفره هفت سین، دید و بازدید و سیزده به در اشاره کرد

ادامه خبر ...
ثبت آگهی منطبق با الگوریتم گوگل

آگهی ویژه,ثبت آگهی

دفاع شخصی کاربردی

دفاع شخصی کاربردی

آگهی رایگان

آگهی رایگان/درج آگهی تبلیغاتی

بانک اطلاعات مشاغل و اصناف

جامع ترین بانک اطلاعات کشور

خانه سالمندان یارین

خانه سالمندان / خانه سالمندان در پاسداران / مرکز سالمندان یارین

دسته بندی محصولات
دسته بندی آگهي ها
شارژ و تعمیر کارتریج

شارژ وتعمیر کارتریج لیزری

آگهی رایگان

آگهی رایگان

کانال دفاع شخصی حرفه ای

دفاع شخصی

نماد اعتماد الکترونیکی