دوشنبه 01 مرداد 1397

چرا دندان عقل را باید کشید|کشیدن دندان عقل و نکات مهم آن

کشیدن دندان عقل یا نکشیدن آن یکی دغدغه های بیماران در سالهای اخیر است.در صورتی که جراحی دندان عقل انجام داده اید مراقبت های لازم پس از جراحی دندان عقل را مطالعه کنید.

چرا دندان عقل را باید کشید|کشیدن دندان عقل و نکات مهم آن


دندان عقل چیست؟

 


چرا دندان عقل را باید کشید

 


سومین دندان آسیا را دندان عقل می گویند. از انجاییکه این دندان حدود در 17 سالگی رشد می کند، به همین علت آن را دندان عقل نام داده اند. چهاردندان عقل در 2 فک هر انسان وجود دارد که در واقع آخرین دندان ها در قوس فکی هستند.


 
انواع دندان عقلدندان عقل می تواند به شکل رشدکرده , نیمه نهفته و یا کامل نهفته باشد و حتی ممکن است اصلا وجود نداشته یا حتی بیش از یک دندان عقل نهفته در هر سمت وجود داشته باشد. رشد دندان عقل احتیاج به وجود فضای کافی در استخوان فک دارد و در صورتی که فضای به اندازه در فک انسان نباشد، دندان به شکل نهفته یا نیمه نهفته خود را نشان می دهد.چگونه می توان پی برد دندان عقل نهفته اسنت یا نیمه نهفته؟با روش رادیوگرافی و یا همان عکس از دندان ها منسوب به عکس OPG می توان به نهفته یا نیمه نهفته بودن و در کل وضعیت قرارگیری آن ها در فک پی برد.

 


آیا کشیدن یا جراحی دندان عقل ضروری می باشد؟یکی از سوالات مرسوم بین بیماران این است که آیا حتما می بایست دندان عقل را کشید یا می توان آن را نگه داشت؟دندان عقل اگر در جای درشت رشد کند، مانند بقیه دندان ها مفید و مؤثر هستند و برخلاف تصور اکثر افراد در این شرایط نباید دندان را کشید، اما این موقعیت کمتر پیش می آید و رشد دندان عقل معمولا توام با مشکلاتی است. یکی از این مشکلات بوسیدگی شایع به دلیل دسترسی کنتر به آن است، حتی اگر در جای مناسب رشد کرده باشد. همچنین در بسیاری از موارد ممکن است دندان عقل به سایر دندان ها فشار وارد کند و سبب بی نظمی و نامرتبی آن ها شود.

 

کشیدن دندان عقل و نکات مهم آن

 

 


پوسیدگی دندان عقلدندان عقلی پوسیده شده در صورت داشتن موقعیت مناسب در دهان قابلیت ترمیم یا پر کردن دارد. اما اگر موقعیت دندان عقل مناسب نباشد، بهتر است قبل از به عصب رسیدن اقدام به کشیدن آن کنید، زیرا در هر صورت نهایت نمیتوانید آن دندان را نگه دارید.

 دندان عقل نیمه نهفته :اغلب مسائل به وجود آمده دربیماران مربوط به دندان های نیمه نهفته است. در این دندانها به دلیل گیرغذایی بین دندان و لثه ی پوشاننده و آسیب به لثه از سمت دندان مقابل بیشترین احتمال به وجود امدن مشکلاتی از قببیل آبسه و سلولیت وجود دارد.

 


مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل:


مراقبت های لازم در 24 ساعت اول پس از جراحی دندان عقل:


• گاز استریل روی زخم را تا یک ساعت در محل جراحی نگه دارید.


• از عوض کردن گاز جلوگیری کنید.


• خونریزی و درد، تا چند ساعت پس از جراحی طبیعی می باشد .


• تورم و کبودی تا چندروز پس از جراحی طبیعی است و رفع می شود.


• بلافاصله بعد از جراحی دندان عقل، تا چند ساعت از کیسه یا کمپرس یخ در آن قسمت استفاده نمایید تا ورم آن کاهش پیدا کند.


• در صورتی که درد داشتید، از مسکن استفاده کنید، این درد اصولا بعد از 2،3 روز به طور کامل رفع می شود. در غیر این صورت حتما با پزشک خود مشورت کنید.


• آب دهان خود را بیرون نریزید و به شکل نرمال قورت دهید.


• تا چند ساعت بعد از جراحی سعی کنید از صحبت کردن اجتناب کنید.


• ممکن است تا روز بعد بزاقتان آغشته به خون باشد.


• در صورت که دچار خونریزی شدید شدید، از گاز استریل استفاده کنید.


• جهت بهبود سریع تر جای زخم از اناناس نی توانید استفاده کنید.


• در دوازده ساعت اول بعد از جراحی غذاهای سرد و مایع میل کنید و تا یک هفته از جویدن غذا در ناحیه جراحی شده خودداری نمایید.

 

 


مراقبت های کلی از روز بعد از جراحی دندان عقل:


• تا یک هفته پس از جراحی از استعمال دخانیات خودداری نمایید.


• تا چندروز از فعالیت شدید بدنی پرهیز نمایید.


• تشکیل غشای سفید رنگ در محل زخم و مخاط اطراف آن دلیل حتمی بر وجود عفونت نیست و پس از مدتی با شستشوی دهان از بین خواهد رفت.


• طبق دستور پزشکتان از سرم شستشو تا چندروز استفاده کنید.


• از دستکاری محل زخم و بخیه ها بپرهیزید.

 


درد پس از کشیدن یا جراحی دندان عقل :درد مختصر پس از کشیدن دندان عقل تا چندین روز طبیعی است و با مراقبت هایی همچون استفاده از کمپرس یخ و مسکن این مسئله پس از گذشت چندروز رفع خواهد شد.خونریزی پس از کشیدن دندان :


در صورتی که بیمار مشکل انعقادی داشته باشد و یا از داروهای ضد انعقاد خون استفاده نماید، ممکن است به میزانی خونریزی در محل داشته باشیم.

 


تغذیه پس از کشیدن یا جراحی دندان عقل :در 24 ساعت اول، از مایعات سرد و غذاهای نرم و سرد از قبیل بستنی، ماست و استفاده کنید. از اشامیدن مایعات گرم مانند چای پرهیز کنید. در روزهای اتی معمولا احتیاجی به رعایت رژیم غذایی خاصی نیست ، اما مراعات کلی را فراموش نکنید.

 

عفونت بعد از کشیدن دندان عقل

 


عفونت پس از کشیدن دندان عقل :در صورتی که مراقبت های لازم و بهداشتی را رعایت نکنید، ممکن است به عفونت مبتلا شوید، که البته این امر به ندرت اتفاق می افتد.

 


عوارض جراحی دندان عقل :


عارضه ای به نام درای ساکت یا حفره ی خشک ممکن است پس از جراحی دندان عقل رخ دهد. در صورت بروز این پدیده پس از چند روز درد مریض زیاد شده و بو و مزه ی بد در دهان حس می کند.

 


هزینه کشیدن دندان چقدر است؟


در صورتی که دندان عقل شما بیرون باشد به معنی اینکه کامل رشد کرده باشد، نیازی به جراحی ندارد و با کشیدن ساده کار انجام می شود که هزینه کشیدن دندان عقل در این مرحله چیزی حدود 150 تا 300 هزار تومان است.


در صورتی که دندان عقل به صورت نیمه نهفته یا کاملا نهفته باشد، هزینه جراحی دندان عقل بسته به حجم جراحی و موقعیت دندان بیمار، چیزی حدود 300 تا 700 هزار تومان می باشد.

 


آیا دندان عقل را باید کشید؟کشیدن دندان عقل قبلا اشاره شده است که در سنین 17 تا 20 سال رشد می کند البته در دخترها زودتر از پسرها دندان عقل رشد می کند.


 دندان عقل با سایز های مختلف با سایر دندان ها تفاوت داشته و در بسیاری از موارد این دندان ها برای انسان مشکل آفرین شده لذا دانستن نکات زیر در مورد دندان های عقل می تواند سودمند باشد:

 


1- همیشه جوانه های دندان های عقل تشکیل نشده و لذا این دندان ها در بعضی افراد وجود نداشته و غایب هستند غایب بودن دندان های عقل دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که یکی از آن ها ارث می باشد.


2- رویش دندان های عقل معمولا با مشکلاتی همراه بوده که از آن جمله دردهای مبهم و گاهی شدید که درافراد مختلف متفاوت است. همچنین تورم و اماس لثه اطراف دندان عقل در حال بیرون آمدن و گاهی درد و خونریزی از این ناحیه. یک نوع عارضه لثه هنگام رویش دندان عقل ممکن است به وجود آید که از نظر علمی به نام پری کورونیت نامیده می شود. که عارضه ای دردناک می باشد که نیاز به درمان های دارویی و گاهی جراحی پیدا می کند.

 


3- دندان های عقل همیشه بطور طبیعی و مستقیم رویش پیدا نمی کنند بلکه در بسیاری از موارد در مسیر رویش خود به سمت دندان مجاور کج شده و دندان عقل بطور افقی در استخوان فک خوابیده و قادر به رویش نبوده و لذا به صورت نهفته در فک باقی می ماند. بسیاری از مردم از وجود دندان های عقل اثر یک رادیوگرافی از فکین به دلایل دیگری به وجود این دندان ها پی برده می شود. در مورد این که آیا دندان عقل نهفته را باید کشید یا به نظرات متفاوت هستند، بعضی معتقدند باقی مانده این دندان ها می تواند زمینه بروز تومورهای خاصی از جمله آوملوبلاستوما را ایجاد کنند. ثابت شده است که دندان های عقل پایین بیشتر دچار نهفتگی می شوند.

 


4- بسیاری از دندان عقل پس از رویش با دندان های جلویی خود به درستی جفت نشده و لذا جویدن غذا را نقشی ندارند.

 


5- دندان های عقل به دلیل نداشتن یک شکل طبیعی مشخص مانند بسیاری از دندان های دیگر و قرار گرفتن در انتهای فکین و تمیز نشدن آن ها هنگام مسواک زدن بسیار آسیب پذیر بوده و معمولا زودتر از سایر دندان ها پوسیده می شوند و باید به کشیدن دندان عقل منجر شوند.

 


6- ترمیم و پرکردن دندان های عقل کار دشواری است و کشیدن آن ها نیز از دیگر دندان ها دشوارتر می باشد .


عفونت این دندان ها به راحتی در فضاهای صوتی و فکی پخش شده و می تواند برای بیمار خطرآفرین و مشکل ساز باشد.

 


7- توصیه می شود هریک از اعضای خانواده از 20 سالگی با مراجعه به دندانپزشکی و در صورت لزوم گرفتن یک عکس، وضعیت دندان عقل خود را مشخص نموده و در صورت داشتن دندان عقل تکلیف نگهداری و یا خراج شدن آنها را مشخص نمایند.
 

 


جراحی دهان و فک و صورت و کشیدن دندان عقل؟


جراحی یکی از وظایف یک دندانپزشک است به همین دلیل غالبا دندانپزشکان در تابلو خود عنوان جراح دندانپزشک را می آورند. البته جراحی در محدوده ی فک و کشیدن دندان عقل است. گرچه جراحی های وسیع و بزرگ و پیچیده در حیطه تخصص یک متخصص جراحی فک و صورت است ولی دندانپزشکان عمومی نیز جراحی های کوچک مانند کشیدن دندان عقل و جراحی دندان عقل، شکافتن آبسه ها و .. را انجام می دهند.

 


جراحی ها در دندانپزشکی به دو دسته تقسیم می شوند:1- جراحی های محدود و کوچک مانند کشیدن دندان عقل، شکافتن آبسه و جراحی ها برخی از ضایعات کوچک و محدود.2- جراحی های بزرگ را که دارای طیف وسیعی است این نوع اعمال جراحی در تخصص جراح فک و صورت است.
درد بعد از کشیدن دندان عقل پایین


برخی از انواع جراحی های بزرگ از قرار زیر می باشند:

 


1- جراحی های دندان عقل نهفته :


جراحی تومورهای فک و صورت و دهان، جراحی های فک جهت اصلاح ناهنجاری های فکی مانند کوچک یا بزرگ بودن یک یا هر دو فک، جراحی های ناهنجاری های دندانی فکی مانند جراحی شکاف کام و لب

 


2- جراحی صدمات فکی و صورت:


این نوع جراحی در تصادفات و حوادث لازم است. متخصص جراحی فک و صورت انواع شکستگی های فکی و صورتی را از طریق جرای درمان می نماید.

 


3- جراحی زیبایی:


مانند جراحی ترمیمی پلاستیک، جراحی بینی که بیشتر جنبه ی زیبایی داشته و امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. البته این نوع جراحی ها بیشتر کارجراحی پلاستیک و متخصص گوش و حلق و بینی است. جراحی های بزرگ به وسیله هر یک از متخصصین فوق در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام می گیرد.

 


بسیاری از ناهنجاری های فکی و صورتی بعد از سن بلوغ که دیگر از طریق ارتودنسی قابل جبران نیستند به وسیله ی جراحی درمان می شوند مثلا افرادی که دچار جلوزدگی فک پایین یا بالا یا جلو آمدن هردو فک بوده و در دوران کودکی و نوجوانی از طریق ارتودنسی اقدام به درمان نکرده اند در سنین جوانی می توانند از طریق جراحی مشکل فکی خود را حل کنند.

 دندان عقل فدای ارتودنسیاگر در هنگام ارتودنسی فضای کمی برای حرکت دادن دندان ها داشته باشید متخصص ارتودنسی با توجه به تخصص خود و توصیه ی وی قبل از شروع درمان ارتودنسی به فرد می گوید که دندان های عقل را بکشد و از دهان خارج کرده و اگر در هنگام جراحی ها و ارتودنسی ها که می خواهد دندان ها مرتب شوند وجود دندان عقل مانع از مرتب شدن آن ها کند.


اگر بعد از اینکه ارتودنسی انجام شد و هنوز هم مقداری شلوغی در فک پایین وجود داشت باید بهکشیدن دندانعقل اقدام شود و متخصصان به فرد توصیه می کنند که باید دندان عقل خود را بکشند و آن را جراحی کنند تا کمی از این بی نظمی از بین برود.

 


در برخی موارد دندان عقل در حین رشد کردن راه را گم کرده و به صورتی رشد می کند که به بقیه ی دندان های مجاور خود آسیب وارد می کند و به جای اینکه به صورت عمودی رشد کند رو به جلو رشد کرده و حرکت می کند در این شرایط ریشه ی دندان آسیابی دیگر را قربانی کرده و آن را از بین می برد.
اگر در این شرایط به کشیدن دندان عقل اقدام نکنید پس از مدتی دندان آسیابی از ریشه باید درمان شود و با گرفتن عکس از رادیوگرافی از جهت رشد دندان عقل باید اطمینان حاصل کرد.
    شاید برای خیلی از شما هم سوال باشد چرا کشیدن دندان عقل باید حتما انجام شود و عواقب نکشیدن آن چیست؟ بسیاری از دندانپزشکان و جراحان معتقد هستند بهترین و مناسب ترین سن جهت کشیدن دندان عقل زیر 20 سال است. در این سن هم شما درد کمتری را تحمل خواهید کرد و دچار عوارض جانبی کمتری نیز خواهید شد. در واقع دندان عقل سومین دندان آسیاب بزرگ است که در انتهای فک قرار گرفته و معمولا در سن 17 تا 21 سالگی رشد خواهد کرد.علت اینکه باید این دندان را کشید این است که نسبت به سایر دندان های دیگر خیلی دیر رشد می کند و زمانیکه می خواهد رویش داشته باشد در فک فضای کافی وجود نداشته و همین باعث می شود تا اکثر مواقع به صورت پنهانی و نیمه نهفته نشان خواهد داد و در زیر لثه باقی می ماند. آماری که تا به امروز در دست است نشان می دهد معمولا این دندان برای افراد دچار مشکل کرده و مجبور به کشیدن آن هستند. همین زیر لثه ماندن آنها باعث می شود تا به صورت تدریجی پوسیده شوند و خرابی آنها باعث پوسیدگی دیگر دندان ها نیز خواهد شد.

 


در برخی از مواقع حتی نیاز است برای کشیدن دندان عقل در بیمارستان بستری شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت. همچنین یکی دیگر از عوارضی که این دندان می تواند در پی داشته باشد این است که باعث انحراف دیگر دندان ها خواهد شد. اگر در ناحیه مفصل فک و گوش و چشم و حتی سر خود احساس درد دارید طبیعی است این ها عوراض همان دندان عقل هستند که در حال پوسیده شدن است. در این مواقع بهترین کار این است که باید به کلینیک دندانپزشکی مجهزی مراجعه نمایید و زیر نظر یک دکتر دندانپزشک اقدام به کشیدن آن نمایید.
کشیدن دندان عقل درد داردعوارض کشیدن دندان عقل در بزرگسالی و سالمندیاما کسانی که در سنین بزرگسالی و حتی سالمندی می خواهند اقدام به کشیدن دندان عقل کنند باید بدانند که در این سن ممکن است با عوارض زیر روبرو شوند :


1-ریشه های دندان عقل در سنین بالاتر قطعا قطورتر شده و همین باعث می شود تا کشیدن آن همراه با درد و رنج بیشتری باشد.


2-بعد از کشیدن دوران التیام یافتن دندان ها طولانی تر خواهد شد.


3-احتمالا چون دیر اقدام به کشیدن دندان نموده اید دندان های مجاور نیز دچار پوسیدگی شده اند.


4-در این حالت امکان فک جوش شدن نیز وجود دارد.


5-در افراد مسن تر حتی احتمال شکسته شدن استخوان در حین عمل جراحی نیز وجود دارد.معمولا اگر قرار باشد دندان عقل رشد کند تا قبل از 20 سالگی در دهان شما آثاری از آن خواهید دید. اما گاهی اوقات ممکن است حتی در 40 سالگی اثری از این دندان در دهان شما نباشد و اگر تا این سن مشکلی برای دهان و دندان شما ایجاد نشده دیگر نیاز نیست زیاد به فکر خارج کردن این دندان باشید. در این حالت بهتر است هر یک سال و یا دو سال یک بار از دندان های خود عکس گرفته و به یک متخصص نشان دهید تا بررسی دقیقی بروی آن داشته باشد.ممکن است در برخی از افراد بدین گونه باشد که روی دندان عقل آن ها یک لایه مخاطی قرار گرفته باشد. این لایه بسیار نازک است و گاهی در هنگام جویدن غذا ممکن است زخم شود و یا حتی غذا در زیر آن گیر کند.

 


این مکان بهترین جا برای رشد و نمو میکروب ها است و ممکن است باعث ایجاد عفونت های شدید شود. برای برطرف کردن این مشکل ابتدا باید به دندانپزشک مراجعه نمایید تا زیر لایه مخاطی را کاملا ضد عفونی کرده و شستشو دهد و بعد از آن هم باید فکری برای کشیدن دندان عقل خود داشته باشید.

 


در برخی از موارد دیده شده است که دندان عقل به جای اینکه عمودی رشد کند به صورت افقی در حال رشد است و همین امر موجب شده تا ریشه دندان آسیای کناری خود را مورد هدف قرار داده و از بین ببرد. در این حالت علاوه بر کشیدن دندان عقل باید ریشه آسیب دیده را نیز مداوا نمایید.


 
توصیه های مفید قبل از کشیدن دندان عقلاگر می خواهید دندان های خود را ارتودنسی کنید و هنوز دندان عقل خود را نکشیده اید معمولا اولین پیشنهادی که دکتر به شما می کند این استکه ابتدا نسبت به خارج کردن این دندان اقدام نمایید و سپس به فکر ارتودنسی باشید. چون در ارتودنسی معمولا نیاز است تا دندان های آسیاب به عقب کشیده شوند و با وجود دندان عقل عملا این کار غیر ممکن خواهد بود.در کل در مورد کشیدن دندان عقل و اینکه واقعا در چه سنی این کار باید انجام شود بهترین پیشنهاد ما این است که حتما به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید و با عکس گرفتن از دندان های خود هر چه زودتر نسبت به خارج کردن آن اقدام نمایید.

 


چند نکته هم برای زمانیکه دندان عقل خود را کشیده اید بگوییم که رعایت نکردن آنها می تواند برای شما عوارض جانبی زیادی را به همراه داشته باشد:

 


اول اینکه بعد از کشیدن دندان عقل سعی نکنید تا محتویات دهان خود را با تف کردن به بیرون بریزید همین امر موجب فشار آوردن به لثه شده و باعث خونریزی مجدد می شود.

 


برخی فکر می کنند که با سیگار کشیدن می توانند درد لثه را التیام بخشند که این کار در آن لحظه مثل سم برای شما می ماند.

 

علائم عفونت بعد از کشیدن دندان عق

 توصیه هایی در مورد غذا خوردن بعد از کشیدن دندان عقل


معمولا جراح بعد از کشیدن دندان عقل به شما توصیه هایی را می کند از جمله اینکه :


یک گاز مرطوب را حدود نیم ساعت در محل جراحی شده قرار دهید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا خونریزی متوقف شده و بروی محل جراحی شده یک لخته خون ایجاد شود. در این حالت به هیچ وجه نباید تا 3 الی 4 ساعت بعد از آن صحبت کنید. چون ممکن است لخته پاره شود و دوباره شاهد خونریزی باشید.
حتی یک روز بعد از جراحی ممکن است شما در دهانتان شاهد کمی خون آبه باشید که این امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

 


حتی اگر اهل ورزش کردن هستید نباید تا یکی دو روز بعد از کشیدن دندان عقل اقدام به حرکت های ورزشی نمایید. چرا که ورزش باعث افزایش جریان خون شده و همین امر ممکن است باعث خونریزی مجدد شود.بعد از کشیدن دندان عقل ممکن است یک طرف صورت شما بر اثر فشار جراحی باد کند و متورم شود. نترسید، این طبیعی است و به زودی خوب خواهد شد.برای اینکه از ورم صورت جلوگیری کنید می توانید مقداری یخ را درون یک پارچه قرار داده و آنرا بروی محل مورد نظر قرار دهید تا از ورم آن بخش بکاهد.

 توصیه هایی در مورد غذا خوردن بعد از کشیدن دندان عقل


    اما توصیه هایی که برای غذا خوردن شما می توان بعد از کشیدن دندان عقل داشت بدین شرح است:

 


    1-بعد از عمل جراحی فوق به هیچ وجه غذای گرم مصرف نکنید. شما می توانید یک سوپ پر از مواد مغذی را بگذارید تا خنک شود و سپس میل نمایید.

 


    2-سعی کنید در همان روز اول مقدار زیادی شیر و مایعات و آب میوه میل کنید تا جبران آب از دست رفته بدنتان را کند.

 


    3-دوست دارید کمی از دردتان التیام یابد کافیست30 دقیقه بعد از عمل یک بستی میل نمایید.

 


    4بعد از یک روز مجددا به رژیم غذایی قبلی خود بازگشته و تا جایی که می توانید از سمت مخالف که دندان را کشیده اید برای خوردن و جویدن استفاده نمایید.

 


    5-یک روز بعد از عمل می توانید با کمی اب نمک محیط دهان خود را شستشو دهید تا از هر گونه میکروب و خون آبه پاک شود.

 برای درد بعد از عمل و کشیدن دندان عقل چه باید کرد؟اما سوالی که در این روزها بعد از کشیدن دندان عقل ممکن است زیاد پرسیده شود این است که با درد بعد از عمل باید چه کرد؟

 


با دردش چه کار کنیم؟


درد پس از جراحی دندان عقل، شاید بدترین تجربه ی شما از دندان پزشکی باشد. تا هنگامی که اثرات داروی بی‌حسی وجود دارد، شما این درد را احساس نمی‌کنید، بنابراین ممکن است از خوردن مسکن غافل شوید. بهتر است پیش از اینکه مطب دندان پزشکی را ترک کنید، یک عدد قرص ضد درد مصرف کنید تا وقتی اثرات داروی بی‌حسی از بین رفت، دچار درد شدید نشوید.برای کشیدن دندان باید موضع آن بی حس شود تا احساس درد ایجاد نکند و بعد از آن باید به خوبی از توصیه های غذایی تجویز شده ی دکتر استفاده کرد و اینکه چه غذاهایی را باید خودر تا این رژیم غذایی حفظ شود.

 


بعد از کشیدن دندان خونریزی داشتن امری طبیعی بوده و نباید از مواردی که باعث کاهش بهبودی می شوند خودداری کرد و بعد از آن 24 ساعت نباید سیگار کشید و برای خوردن مایعات از نی استفاده کرد تا از برخورد به محل جراحی شده اجتناب شود و از وارد کردن آب با شدت زیاد دوری کرده و هرگز دهان تان را با آب زیاد نشویید زیرا با جابجا شدن لخته های خونی که روی محل قرار دارند باعث خونریزی مجدد شده و اگر میخواهید آب را درون دهان خود کنید به آرامی این کار را انجام دهید.

 


برای کاهش تورم می توانید از پرس یخ در پارچه یا کیف یخ استفاده کرده و روی موضع قرار داده و همینطور از داروهای مسکن استفاده کرد تا از بروز درد کاهش داده. در حین شستن و مسواک کردن بقیه ی دندان ها با استفاده از نخ دندان و مسواک آن ها را تمیز کنید ولی بر روی دندان جراحی شده نباید مسواک کشید زیرا باعث خونریزی شدید شده و بهبودی را از بین برده.
هزینه کشیدن دندان عقلمراقب های بعد از کشیدن دندان عقل و نکات مهمی که بایستی رعایت شوند1- از گاز استریل تکه شده به اندازه ی کم استفاده کنید و در مدت زمان نیم ساعت روی دندان نگهداشته و بصورت ملایم آنرا فشار دهید.


2- نباید دهان و دندان خود را مکررا مک بزنید و آب آن را خارج کنید.


3- هرگز نباید غذاهای سفت را بجوید و حتی الامکان داغ نباشند و با دمای ملایمی وارد دهان شوند.


4- هرگز نباید سیگار یا پیپ کشید و در خوردن مایعات از نی استفاده کرد.


5- در شب اول دهانی که جراحی شده نباید مسواک زده شود.


6- روز دوم بعد از جراحی باید دهان را با استفاده از محلول نمک و آب ولرم شستشوی روزانه داد و بدون اینکه دهان را پمپاژ کنید محلول را چند ثانیه در دهان نگه داشته و بعد از آن تخلیه کنید.


7- اگر در دو روز بعد از کشیدن دندان از محل آن خونریزی شود طبیعی بوده و نیازی به مراجعه ی پزشک نداشته.


8- اگر به مقداری خونریزی عارض شد با تکه ای گاز استریل به صورت مرطوب روی آن با فشار ملایم دهان را بسته نگه داشته و از بیرون روی دهان از کپرس استفاده کرد.


9- اگر با خونریزی زیادی مواجه شدید باید به کلینیک مراجعه کنید و هرگز داروهای مختلف را روی دندان کشیده شده قرار ندهید.


10- اگر با درد زیادی همراه است می توانید از مسکن هایی مانند بروفن و آسپرین استفاده کرد و با دارا بودن حالت انعقادی از بروز درد جلوگیری می کنند.


11- اگر تورم و عفونت پدیدار شد با کلینیک تماس بگیرید.


12- با ماندگاری اثر داروی بی حسی لب و دهان و گونه ها که بافت های نرمی دارند در 3 تا4 ساعت همراه بوده که باید مواظب بود که زبان را گاز گرفته نکنید.


13- بعد از کشیدن دندان لخته های خونی که از آن حفره خارج شده اند با خشکی مواجه می شود که با درد زیادی همراه بوده و در صورتی که از مسکن های قوی استفاده کردید و درد تسکین نیافت باید به نزد دندانپزشک مراجعه کرد.


14- بعد از اینکه دندان کشیده شد دهان با تغییر طعم مواجه شده که بوی بدی را به همراه داشته ولی این بو ناشی از عفونت نمی باشد.


15- از سمت دندانی که کشیده شده است نباید غذا جوید و تا 24 ساعت روی آن را مسواک نزد و بعد از اینکه یک هفته تا 10 روز گذشت برای کشیدن بخیه به دندانپزشک مراجعه کنید.


16- داروهایی را که دندانپزشک تجویز کرده است را به طور مرتب باید خورد و مصرف کرد.


17- اگر دارای سابقه ی بیماری هستید قبل از کشیدن دندان به پزشک خود اطلاع دهید تا بتواند با توجه به وضعیت جسمانی شما اقدام به جراحی و درمان کند.

 

با بالا رفتن علم و به مراتب امکانات پزشکی و دندانپزشکی کشیدن دندان کاهش یافته و با استفاده از ترمیم کردن آن می توان دندان آسیب دیده را نگه داشت ولی دلایلی باز منجر به کشیدن می شود، از جمله:

 


مشکلات اقتصادی: یکی از علت هایی که به درمان دندان ها اقدام نمی شود مشکلات اقتصادی بوده و به دلیل دیر مراجعه کردن به پزشک با خراب شدن کامل دندان روبرو شده و یا اینکه فرد هزینه ی لازم را برای ترمیم کردن دندان نداشته که مجبور به کشیدن دندان شده.

 پوسیدگی های زیاد: یکی از دلایل عمده در کشیدن دندان عقل پوسیده بودن آن است که دیگر نمی توان آنرا ترمیم کرد و فقط باید آنرا کشید.

 دندان های عفونی: اگر دندانی با عفونت همراه بوده و نمی توان ریشه ی آنرا ترمیم کرد و یا عصب کشی کرد باید آنرا کشید زیرا عفونت آن غیر قابل برگشت است.

 


پریودنتال: در جوامع عقب افتاده که با بیماری های لثه مواجه هستند و استخوان دندان لق شده و دیگر نمی تواند دندان را نگه دارد منجر به کشیدن دندان شده.

 


ارتودنسی: برای ارتودنسی کردن به فضای بیشتری احتیاج بوده و اگر دندان ها بی نظم و شلوغ باشند مجبور بوده دندان را کشید تا فضای لازم برای ارتودنسی کردن باز شود.

 دندان های نهفته: اگر دندانی درون فک مانده باشد و یا اینکه مثل دندان عقل رشد نکرده باشد که با فضای کم رویش مواجه باشد باید آنرا کشید و با جراحی کردن از درون فک و استخوان آنرا خارج کرد.

 


دندان هایی که با جراحی پروتزی مشکل دارند: اگر در پروتز گذاشتن دندانی با مشکل مواجه شود و مانع انجام کار شود باید کشیده شود تا بتوان فعالیت های درمانی را انجام داد.

 


دندان های با ضایعات: اگر دندانی با ضایعات پاتولوژیک همراه شود باید با توجه به تجویز پزشک کشیده شود.

 


دندان های کشیده شده: اگر دندانی دچار شکستگی از ریشه باشد باید آنرا کشید زیرا نمیتوان هیچ درمانی را روی ان انجام داد و قابل ترمیم کردن نبوده.

 


دندان‌های دارای ضایعات پاتولوژیک: اگر دندان‌ها دچار ضایعات پاتولوژیک شوند ممکن است با نظر دندانپزشک کشیده شوند.

 


دندان‌های مبتلا در شکستگی فک: در فردی که دچار شکستگی فک بالا یا پایین شده، دندان‌هایی که شدیدا آسیب‌دیده یا از بافت استخوانی اطراف جدا شده‌اند، ممکن است برای جلوگیری از عفونت کشیده شوند.

 


قبل از انجام رادیوتراپی: بیمارانی که به خاطر انواعی از تومورهای دهانی مجبور به پرتودرمانی هستند، مجبور به کشیدن دندان‌های مشکوک به عفونت و غیر قابل ترمیم خود هستند.
 


 

بند آمدن خون دندان عقل

 


دلایل نکشیدن دندان عقلحتی در صورتی‌ که دندانی حائز یکی از شرایط کشیدن دندان باشد، ممکن است به دلیل برخی موارد امکان خارج کردن آنها وجود نداشته باشد و دندان‌پزشک مجبور باشد کشیدن دندان را تا فروکش کردن شدت مشکل به تاخیر بیاندازد. بیماری‌های سیستمیک کنترل نشده نظیر دیابت شدید و بیماری پیشرفته کلیه، لوسمی، بیماری کنترل نشده و شدید قلبی، فشار خون بالا ممکن است به ممنوعیت نسبی یا مطلق کشیدن دندان منجر شود. بیمارانی که داروهایی نظیر داروهای مهار کننده سیستم ایمنی و شیمی درمانی سرطان یا فاکتورهای خونی ضد انعقاد مصرف می کنند باید با احتیاط مورد عمل جراحی دندان قرار گیرندکشیدن دندانتا کنون افراد بسیاری به دندانپزشکی ها مراجعه کرده اند و جملاتی این چنین گفته اند: میخواهم از شر این دندان خلاص شوم زیرا درد امانم را بریده. سعی دارم تمامی دندان هایم را بکشم تا کامل دندان بکارم. هزینه اضافی برای ترمیم دندان ندارم و می خوام آن ها را بکشم.

 


به خاطر داشته باشید که کوتاه ترین راه همیشه بهترین راه نیست. درست است که با کشیدن دندان می تواند از شر درد آن خلاص شد. ولی این باعث می شود که تنها در آن لحظه نیازتان برطرف شود و درد دندان از بین برود. در عوض تا آخر عمر از نعمت داشتن یک دندان طبیعی محروم خواهید شد. اغلب افراد تصور می کنند که بهترین گزینه این است که بلافاصله پس از درد دندان، آن را از دهان خارج کنند و در مورد سایر دندان ها نیز همین عمل را انجام دهند و در نهایت نیز به دندان های مصنوعی و یا روش های کاشت دندان روی خواهند آورد. این اشتباهی است که خیلی از مردم مرتکب آن می شوند.

 


یکی از دلایلی که چنین اتفاقی برای دندان ها می افتد و نیاز به کشیدن در آنها افزایش پیدا می کند، مراجعه نکردن افراد به دندانپزشکی در زمان مناسب است. طبق آمار گرفته شده حدود هشتاد درصد از مردم ایران تنها زمانی به دندانپزشکی مراجعه می کنند که درد را در دهان خود احساس کنند و تا قبل از آن برای معاینه و درمان دندان های خود هیچ اقدامی نمی کنند. این یک فرهنگ غلط است که تنها زمانی به دندانپزشکی مراجعه کنیم که کار از کار گذشته باشد. در صورت تاخیر در مراجعه به دندانپزشکی دو راه برای فرد باقی می ماند.


یکی کشیدن دندان و از بین بردن سریع درد است. و دیگری درمان و ترمیم آن است. معمولا هنگامی دندان درد می گیرد که خرابی تا انتهای دندان پیش رفته باشد و به عصب رسیده باشد. در این صورت می بایست مراحل درمان در چند جلسه انجام شود به این صورت که در یک جلسه عصب های لثه در آن ناحیه را از بین می برند و به عبارت دیگر آنها را می کشند و در مرحله دیگر دندان را با مواد مخصوص پر می کنند. این روش اگر چه مانند یک دندان طبیعی جوابگو نیست و پس از گذشت سالیان و حتی با مراقبت های بهداشتی نیاز به ترمیم مجدد پیدا خواهد کرد ولی در شرایطی که بین کشیدن دندان و ترمیم آن باید یکی را انتخاب کرد، ترمیم آن و عصب کشی بهترین گذینه ممکن است.

 


به خاطر داشته باشید که در شرایط عادی و معمولی یک انسان باید 32 دندان داشته باشد. در صورتی که کمتر از این حد باشد، در ناحیه بی دندان نمی تواند خوبی غذا را بجود.


جلوگیری از خونریزی لثه


اگر یکی از اعضای بدن دچار درد و یا مشکل شود، هیچ کس حاضر نیست که آن را به طور کامل از دست بدهد و آن را قطع نماید. اما در کشور ما به دندان ها این گونه نگاه نمی کنند و با کوچکترین دردی آنها را می کشند. کشیدن دندان تنها در شرایطی مناسب است که یا موجب از بین رفتن دندان های دیگر شود و یا اینکه برای ترمیم آن هیچ راهی وجود نداشته باشد. در غیر این صورت کشیدن آنها کاری اشتباه است. نداشتن یک یا چند دندان به معنای نقص عضو شدن فرد می باشد. اما چون این نقص درون دهان است و در معرض دید عموم قرار نمی گیرد، اکثرا به این قضیه به عنوان نقص عضو نگاه نمی کنند.

 


یکی از عللی که باعث می شود که افراد به کشیدن دندان تن بدهند و به دنبال ترمیم و درمان آن نباشند بالا بودن هزینه ها در این زمینه است. متاسفانه در کشور ما خدمات دندانپزشک تنها در زمینه کشیدن و نهایتا پر کردن دندان تحت نظر بیمه هستند و آن هم برای افراد خاصی که بیمه دارند. برای همین اگر دندان درد بگیرد یا فرد باید با پرداخت هزینه ای گزاف آن را دوباره احیا کند و یا اینکه با صرف هزینه ای اندک آن را به طور کامل از دهان خارج نماید. می توان مهمترین عامل کشیدن دندان را بالا بودن هزینه درمان آن دانست. زیرا در صورتی که هزینه ترمیم مناسب باشد و پرداخت آن برای همه ممکن باشد، هیچ کس دوست ندارد که یک دندان طبیعی را از دست بدهد.

 


اما خارج کردن دندان و کشیدن آن به این راحتی هم نیست. خارج کردن دندان به موارد بسیاری بستگی دارد و گاهی حتی ممکن است نیاز به جراحی هم داشته باشد. بنابراین سعی کنید تا حد امکان برای کشیدن دندان تان دلیل مناسبی داشته باشید.

 


یکی از شرایطی که کشیدن دنداندر آن مناسب است، این است که تاج و ریشه دندان به حدی آسیب دیده باشد که قابل ترمیم نباشد. در این صورت راهی جز کشیدن دندان برای فرد وجود ندارد. پس بهتر است در صورت داشتن درد این دندان را سریعا از دهان خارج نمود.

 


یا در صورتی که بافت های نر موجود در دندان از بین رفته باشند و اصطلاحا مرده باشند. در این صورت حتی با ترمیم نیز نمی توان آن دندان را نگه داشت زیرا ریشه آن توانایی ماندن در لثه را ندارد. این گونه دندان ها نیز کشیدنشان بلامانع است. گاهی ممکن است دندان در اثر یک اتفاق بشکند و شکستگی طوری باشد که نشود آن را ترمیم کرد. در این گونه موارد پزشک است که تشخیص می دهد دندان قابل استفاده هست یا خیر. اگر راهی برای ترمیم وجود داشته باشد که بهتر است آن را ترمیم نمود و در صورتی که راهی برای ترمیم آن نباشد ابتدا باید بررسی کرد که آیا با همان وضعیت شکسته می توان از آن استفاده نمود یا خیر. در صورتی که امکان استفاده از آن وجود داشت باز هم کشیدن آن اشتباه است و در صورتی که هیچر راهی برای ترمیم وجود نداشت و دندان کارایی خود را از دست داده بود، کشیدن آن ایرادی ندارد.

 


در مواردی نیز ممکن است پزشک متخصص از شما بخواهد که نسبت بهکشیدن دندان اقدام کنید. این اتفاق معمولی زمانی رخ می دهد که پزشک برای ارتودنسی این تشخیص را بدهد. اگر فضای لازم جهت ارتودنسی در میان دندان ها وجود نداشته باشد و دندان ها نیاز به فضا داشته باشند، ممکن است پزشک تشخیص دهد که یک یا چند دندان باید از دهان خارج شوند در این صورت نیز کشیدن دندان توجیه دارد.


چرا دندان عقل را باید کشیدکشیدن دندان عقل


ممکن است در مواردی در پشت دندان های عقل شما مخاط قرار بگیرد. در نتیجه پس از بسته شدن دندان ها زیر فشار دندان ها خواهد ماند و علاوه بر آنکه درد زیادی را به همراه دارد آسیب زیادی هم به مخاط می زند.

 


در برخی موارد نیز ممکن است که مواد غذایی در زیر این گوشت های های اضافی جا خوش کنند و در آن زمان است که سر و کله بیماری ها و میکروب ها پیدا می شود. به این ترتیب در پی آن بوی بد دندان، پوسیدگی ها، درد ها و عفونت ها به دنبالش خواهند آمد. برای رفع این مشکل می بایست عملیات پاک کردن عفونت و شست و شوی مکان مربوطه توسط فردی که مهارت کافی در این زمینه را دارد انجام شود. این فرد کسی نیست به غیر پزشک متخصص. پیس از آن که این اقدام صورت گرفت برای جلوگیری از رخ دادن مجدد این اتفاق باید نسبت به کشیدن دندان عقل مبادرت کرد.علت فشار در دندان عقل چیست؟ ممکن است برایتان سوال شده باشد که اگر دندان ها رو به بالا رویش می کنند پس چطور ممکن است که یک دندان به دندان کناری خود آسیب برساند؟در پاسخ باید گفت که درست است که دندان ها به صورت عمودی رشد خواهند کرد ولی این روند همیشه به این شکل نیست. در برخی حالت در دندان های معمولی رویش به صورت افقی رشد کنند. این روال برای دندان های معمولی در برخی از موارد و برای دندان های عقل در اکثر موارد پیش خواهد آمد. حتی در صورتی که دندان عقل به طور کامل در نیامده باشد و در زیر لثه باقی مانده باشد، این فشار به دندان های دیگر وارد خواهد شد.

 


در صورت بی توجهی به مسئله رویش دندان عقل ممکن است ریشه دندان آسیاب دوم که از مهمترین دندان ها به شمار می رود، به مرور زمان تحلیل برود. این اتفاق برای همه افرادی که دندان عقلشان روند رشد صحیحی ندارند رخ می دهد. بنابراین توصیه ما به شما این است که حتی اگر تصمیم ندارید این دندان مزاحم را بکشید و در شرایطی نیستید که خونریزی درون دهان خود را تحمل کنید، بهتر است حداقل با عکس برداری مرتب از این دندان روند رشد و بهتر است بگوییم انحراف آن را زیر نظر داشته باشید.

 


مرتب کردن دندان ها امروزه بسیار باب شده است. زیبایی دندان در این عصر بیشتر از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته است شاید به این دلیل باشد که دهان مرکز توجه صورت است و صورت از مهمترین قسمت ها در برخورد روزمره انسان ها با یکدیگر به شمار می رود. از جمله نکاتی که در زیبایی دندان و پس از آن زیبایی چهره بسیار موثر است، می توان به طرز چیده شدن دندان ها در کنار یکدیگر اشاره کرد.بسیار مهم است که دندان های شما چگونه و با چه فاصله ای کنار یکدیگر قرارگرفته اند. همین مسئله می تواند تعیین کننده این باشد که خنده شما تا چه حد گیرا و دلنشین است. اگر قصد دارید به خنده خود بیشتر توجه داشته باشید و چهره ای زیبا و دلنشین داشته باشید نباید از دندان هایتان غافل شوید. چیدمان دندان ها در افراد مختلف حالت های متفاوتی دارد. و این کاملا به ریز یا درشت بودن دندان و مهمتر از آن فک و آرواره شخص دارد. همان گونه که می دانید بسیاری از چیزها در ظاهر ما به هیچ عنوان انتخاب ما نبوده و ما در حالت و نوع آنها نقشی نداشته ایم. نوع، جنس، رنگ و چینش دندان ها نیز از جمله این موارد هستند. اما امروزه می توان با استفاده از روش های مدرن و با کمک گرفتن از علمی به نام ارتودنسی این مشکلات را برطرف کرد.

 


اگر از نوع چیده شدن دندان هایتان ناراضی هستید با کم و یا زیاد کردن فاصله میان آنها و همینطور جلو و عقب کردن خود دندان می توانید به فرم دلخواه خود برسید. اما این نکته چه ارتباطی به بحث کشیدن دندان عقل دارد؟؟

 


در دندان های جلویی ممکن است راحت تر بتوانید فواصل میان دندان هایتان را کم و زیاد کنید اما تصور بکنید که برای استفاده از قالب های شیک و جالب دندانی نیاز باشد که دندانی مانند آسیاب اول یا آسیاب دوم شما کمی به عقب کشیده شود. در اینجاست که اگر دندان آسیاب اول شما نیاز به عقب نشینی داشته باشد باید دندان دوم آسیاب نیز جا به جا شود. حال آنکه در اکثر غریب به اتفاق موارد دندان آسیاب دوم اصلا فاصله ای با دندان عقل ندارد و این دو کاملا به هم چسبیده شده اند. در این گونه موارد هیچ راهی به جز کشیدن دندان عقل وجود ندارد.

 


به عبارت دیگر تا دندان عقل جا به جا نشود سایر دندان ها نمی توانند فرمی زیبا داشته باشند. بنابر این در ارتودنسی همواره دندان عقل را فدای باقی دندان ها می کنند و اصطلاحا یک تیر دو نشان می کنند. زیرا با این کار نه تنها راه را برای جا به جایی سایر دندان ها باز کرده اند بلکه خطر احتمالی فشار به دندان ها در آینده را و پوسیده شدن آنها توسط دندان عقل را کاملا از بین برده اند.

 

 

کشیدن دندان عقل و نکات مهم آن

 

 


حتی در موادی که ارتودنسی انجام گرفته شده و دندان ها به فرمی که باید برسند، رسیده اند؛ ممکن است دندان عقل در صورت کشیده نشدن پیش از ارتودنسی شروع به سرکشی کند. این می تواند بسیار خطرناک و علاوه بر آن دردناک باشد، زیرا با فشاری که به مرور به دندان ها می آورد می توان علاوه بر آنکه درد را برای افراد به وجود می آورد، سبب از بین رفتن فرم آنها شود و آنها را دوباره نا منظم کند.

 


پس ازکشیدن دندان عقل لازم است چند نکته را رعایت کنید. اول آنکه تا زمانی که بی حسی دهان و دندانتان کاملا از بین نرفته است، سعی کنید به هیچ وجه بافت های داخلی دهانتان را گاز نگیرید.

 


دوم آنکه پانسمان یا همان گاز استریلی که پزشک بر روی دندانتان می گذارید پس از 24 ساعت تعویض کنید.

 


اگر قصد دراز کشیدن دارید زیر سرتان باید بلند باشد تا در صورت خونریزی، خون به حلقتان وارد نشود.
حداقل تا 24 ساعت پس از کشیدن دندان سیگار نکشید. این کار می تواند خونریزی را تشدید کند و علاوه بر آن سیگار فشار خون را کاهش می دهد و همچنین تولید آلودگی در آن ناحیه را افزایش می دهد.
دیگر اخبار
معنی اصطلاحات پزشکی|اصطلاحات پزشکی م معنی اصطلاحات پزشکی|اصطلاحات پزشکی م

اصطلاح شناسی پزشکی یا زبان پزشکی به مجموعه واژگان و اصطلاحات پزشکی که براي توصیف بیماري ها و اختلالات بالینی و اجزاي بدن انسان به کار می رود اطلاق می شود.

ادامه خبر ...
لكه های پررنگ صورت لكه های پررنگ صورت

بیماری‌های مختلفی وجود دارند که در کنار عوامل ژنتیکی و تغذیه بر و سلامت پوست وموها تأثیر می گذارند و گاهی اوقات نیز باعث ریزش دائم یا موقت موها و یا مشکلات جدی پوستی می شوند.در این قسمت به معرفی بیماری پوستی "لكه های پررنگ صورت"می پردازیم

ادامه خبر ...
راه‌های پیشگیری از سرماخوردگی پاییزی راه‌های پیشگیری از سرماخوردگی پاییزی

معمولا در اول پاییز افراد زیادی سرما می‌خوردن. برای پیشگیری از سرماخوردگی روش‌های طبیعی و مناسبی وجود دارد که می‌توانید از آنها پیروی کرده و احتمال سرماخوردگی را به حداقل برسانید.

ادامه خبر ...
کیست کیست

وب سایت امور برای شما عزیزان هر آنچه بایستی درمورد کیست ها بدانید و انواع کیست ها را آماده کرده است...با ما همراه باشید

ادامه خبر ...
معنی اصطلاحات پزشکی|اصطلاحات پزشکی ژ معنی اصطلاحات پزشکی|اصطلاحات پزشکی ژ

اصطلاح شناسی پزشکی یا زبان پزشکی به مجموعه واژگان و اصطلاحات پزشکی که براي توصیف بیماري ها و اختلالات بالینی و اجزاي بدن انسان به کار می رود اطلاق می شود.

ادامه خبر ...
واکسن آنفولانزا واکسن آنفولانزا

با شروع فصل پاییز سوالات زیادی در خصوص لزوم تزریق واکسن آنفولانزا و چگونگی تزریق آن مطرح می شود. آنفولانزا بیماری است که به سرعت شیوع می یابد .

ادامه خبر ...
راه های پیشگیری بیماری قلبی|بهبود بیماری های قلبی راه های پیشگیری بیماری قلبی|بهبود بیماری های قلبی

عوامل ابتلا به بیماریهای قلبی اکثرا’ قابل پیشگیری هستند، فقط لازم است از امروز تغییرات مفیدی در زندگی خود بدهید.

ادامه خبر ...
معنی اصطلاحات پزشکی|اصطلاحات پزشکی ض معنی اصطلاحات پزشکی|اصطلاحات پزشکی ض

اصطلاح شناسی پزشکی یا زبان پزشکی به مجموعه واژگان و اصطلاحات پزشکی که براي توصیف بیماري ها و اختلالات بالینی و اجزاي بدن انسان به کار می رود اطلاق می شود.

ادامه خبر ...
علائم سرطان مقعد و راههای تشخیص “سرطان مقعد” چیست علائم سرطان مقعد و راههای تشخیص “سرطان مقعد” چیست

سرطان مقعد (به انگلیسی: Anal cancer) یکی از انواع بیماری سرطان (تومور بدخیم) است.

ادامه خبر ...
علت خارش بدن در بارداری علت خارش بدن در بارداری
خارش، یکی از شایع ترین شکایات پوستی است که گاهی آن قدر شدید می‌شود که خواب و آرامش را از فرد می‌گیرد.
 
 
ادامه خبر ...
پردیس چاپگر باران

کارتریج ایرانی

ثبت آگهی منطبق با الگوریتم گوگل

آگهی ویژه,ثبت آگهی

دفاع شخصی کاربردی

دفاع شخصی کاربردی

آگهی رایگان

آگهی رایگان/درج آگهی تبلیغاتی

بانک اطلاعات مشاغل و اصناف

جامع ترین بانک اطلاعات کشور

خانه سالمندان یارین

خانه سالمندان / خانه سالمندان در پاسداران / مرکز سالمندان یارین

دسته بندی محصولات
دسته بندی آگهي ها
شارژ و تعمیر کارتریج

شارژ وتعمیر کارتریج لیزری

آگهی رایگان

آگهی رایگان

کانال دفاع شخصی حرفه ای

دفاع شخصی

نماد اعتماد الکترونیکی