دوشنبه 13 اردیبهشت 1400

سرقت تعزیری و شرایط حاکم بر آن

سرقت از جمله جرایمی است که شرایط به خصوصی دارد، و اثبات هر کدام از بندهای قانونی می تواند بر شدت مجازات آن بیافزاید.

سرقت تعزیری و شرایط حاکم بر آن

سرقت از جمله جرایمی است که شرایط به خصوصی دارد، و اثبات هر کدام از بندهای قانونی می تواند بر شدت مجازات آن بیافزاید. در صورتی که از مشاوران حقوقی مطلع کمک گرفته شود، اثبات سرقت تعزیری می تواند نوعی تعدیل مجازات به حساب آید.

و حتی در برخی از جرائم تعزیری می توان به حبس تعلیقی امید بیشتر پیدا کرد، به شرط آنکه وکیل مجرب و متخصص در پرونده کیفری وارد شود، و بتواند دفاع همه جانبه ای را ارائه دهد.

سرقت تعزیری

سرقت در تعریف قانون مجازات اسلامی « بردن مال غیر بدون اجازه ی او» بیان شده است. از دل این تعریف کلی شرایط متعدد بیرون می آید که سرقت را دسته بندی خواهد کرد. اگر سرقت از شروط چهارده گانه ماده 266 قانون مجازات اسلامی خارج شود، دیگر سرقت حدی محسوب نخواهد شد، و عنوان سرقت تعزیری به آن تعلق می گیرد. سرقت اگر حدی باشد مجازات های شدیدی به دنبال خواهد داشت، اما وکیل سرقت تعزیری با اثبات شرایط وقوع جرم به نفع موکل خود، روزنه امیدی برای کاسته شدن از شدت مجازات ها ایجاد می کند.

در ماده 651 قانون مجازات اسلامی 5 شرط را بین می کند که در صورت تحقق آن سرقت تعزیری خواهد بود. اما همین نوع از سرقت هم انواع مختلفی دارد.

به طور مثال سرقت ساده، سرقت همراه با آزار، سرقت مسلحانه، سرقت در شب، کیف قاپی، جیب بری و هر کدام مجازات های ویژه ای به دنبال دارد. وکیل امور کیفری می بایست با ارائه لوایح مستدل در روشن شدن نوع سرقت به موکل خود کمک کند.

بیشترین مورد مطرح شده در این جرم سرقت ساده است، که به فراخور آن مجازات خفیف تری در نظر گرفته شده است. با راهنمایی مشاور حقوقی می توان سرقت را در دسته بندی صحیح خود قرار داد و با ثابت شدن نوع سرقت شرایط برای قابل گذشت و غیر قابل گذشت بودن سرقت هم فراهم می شود، که در نتیجه از شدت مجازات کاسته خواهد شد.

حبس تعلیقی

مجازات حبس تعزیری طبق قانون درجه بندی مختلفی دارد. در ماده 46 قانون مجازات اسلامی حبس تعزیری درجه 3 تا 8 می تواند مشمول حبس تعلیقی واقع شود. به این صورت که قاضی دادگاه صالح با در نظر گرفتن سوابق کیفری مجرم و شرایط حاکم بر وقوع جرم می تواند تمام یا قسمتی از مجازات مجرم را به مدت 1 تا 5 سال به تعویق بیاندازد.

با مشاوره حقوقی و کمک گرفتن از وکیل تضمینی ، می توان این شرایط را در دادگاه به اثبات رساند، و تخفیفاتی برای مجرم به دست آورد. دادستان و قاضی اجرای حکم هم نیز می تواند بعد از اجرای یک سوم مجازات با مشاهده وضعیت مجرم و اصلاح پذیری وی در دوران محکومیت درخواست حبس تعلیقی را از دادگاه صادر کننده حکم داشته باشد.

خود محکوم علیه هم با داشتن شرایط لازم از طریق دادستان و یا قاضی اجرای حکم می تواند دادخواست خود را ارائه دهد. وکیل حبس تعلیقی با رصد اوضاع و احوال مجرم در طول دوره حبس می تواند لوایح لازم در اثبات شرایط را فراهم آورد، و با راهنمایی وی بعد از گذراندن یک سوم از مدت محکومیت موکل خود را برای درخواست حکم حبس تعلیقی یاری دهد.

 

دیگر اخبار
پرده مغناطیسی پرده مغناطیسی

توری آهنربایی یا طلق نرم آهنربایی که اصطلاحا با نام های پرده مغناطیسی ، پرده مگنتی یا در مغناطیسی شناخته می شود در واقع جهت حفاظت از محیط در برابر حشرات و گرد و خ ادامه خبر ...

محافظت از سالمندان در برابر کرونا محافظت از سالمندان در برابر کرونا

محافظت از سالمندان در برابر کرونا

ادامه خبر ...
باینری آپشن باینری آپشن

باینری آپشن به طور کلی یک سرمایه گذاری امن و مطمئن است. ثبت نام در آلپاری ، بروکر باینری آپشن مطمئن و تایید شده با گرفتن مبلغی به عنوان پورسانت هر نوع معامله‌ی شما را تضمین می‌کند.

ادامه خبر ...
افزایش سرمایه افزایش سرمایه

یکی از اصطلاحاتی که در میان فعالان بازار بورس بسیار شنیده می شود ” افزایش سرمایه ” است. سهامداران شرکت های بورسی افزایش سرمایه شرکت ها را به عنوان یک فاکتور مهم در تحلیل ها و خرید و فروش های خوددر نظر می گیرند. در این مطلب در ادامه مطالب آموزش بورس از صفر انواع و مزایای ادامه خبر ...

ضرورت بازاریابی دیجیتال ضرورت بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال از ساده ترین روش های برقراری ارتباط با مشتریان است. امروزه نزدیک به چهار میلیارد نفر از جمعیت جهان، در شبکه های اجتماعی مشغول فعالیت هستند.

ادامه خبر ...
عینک آزمایشگاهی,فروش عینک آزمایشگاهی,قیمت عینک آزمایشگاهی عینک آزمایشگاهی,فروش عینک آزمایشگاهی,قیمت عینک آزمایشگاهی

یک آزمایشگاه خوب ضروری است برای افزایش کارایی وایمنی وسایل لازم را جهت دستیابی به این منظور فراهم کند. محافظت از چشم در جایی که امکان وجود مواد محرک و خطرناک شیمیایی، رادیولوژی یا مکانیکی و در نهایت آلودگی های محیطی هست ضروری می باشد. یکسری از این عینک ها علاوه بر محافظت چشم در برابر مواد شیمیایی یا پاشیده شدن و پرتاب شدن مواد، از چشم در برابر نور مرئی یا تابش اشعه UV نیز محافظت می کند.

ادامه خبر ...
کارتن سازی تهران کارتن سازی تهران

تعداد زیادی کارخانه در زمینه تولید کارتن فعال هستند. مهمترین وجه تمایز این کارخانه ها ، کیفیتی است که ارائه میدهند.در واقع در پروسه انتخاب یک کارتن فاکتورهای بسیاری را باید درنظر داشته باشیم تا بتوانیم به محصول مدنظر خود دست پیدا کنیم.

ادامه خبر ...
معرفی کولرگازی گری 24000 معرفی کولرگازی گری 24000

برند گری یکی از محبوب ترین و پرفروش ترین برندها در بازارهای جهانی است و محصولات متنوعی را در زمینه تامین وسایل و لوازم تهویه مطبوع هوای محیط به بازار عرضه می کند.

ادامه خبر ...
تهیه یک کولر گازی ارزان قیمت تهیه یک کولر گازی ارزان قیمت

کولر گازی از جمله تجهیزات کاربردی و مفید هر منزل است. اگرچه امروزه به دلیل هزینه های گزاف و سنگین برق ممکن است هر خانواده ای توان تهیه حتی یک کولر گازی ارزان را هم نداشته باشد.

ادامه خبر ...
شارژ کارتریج چیست وچگونه انجام میشود؟آموزش کامل شارژ کارتریج شارژ کارتریج چیست وچگونه انجام میشود؟آموزش کامل شارژ کارتریج

اگر شما هم جزو کسانی هستید که با پرینتر سروکار دارید حتما در زمان اتمام کارتریج پرینتر خود این سوال در ذهنتان شکل میگیرد که آیا کارتریج را باید شارژ کنیم و یا اینکه کارتریج نو خریداری کنیم.

ادامه خبر ...
پردیس چاپگر باران

کارتریج ایرانی

ثبت آگهی منطبق با الگوریتم گوگل

آگهی ویژه,ثبت آگهی

دفاع شخصی کاربردی

دفاع شخصی کاربردی

آگهی رایگان

آگهی رایگان/درج آگهی تبلیغاتی

بانک اطلاعات مشاغل و اصناف

جامع ترین بانک اطلاعات کشور

خانه سالمندان یارین

خانه سالمندان / خانه سالمندان در پاسداران / مرکز سالمندان یارین

دسته بندی محصولات
دسته بندی آگهي ها
شارژ و تعمیر کارتریج

شارژ وتعمیر کارتریج لیزری

آگهی رایگان

آگهی رایگان

کانال دفاع شخصی حرفه ای

دفاع شخصی

نماد اعتماد الکترونیکی